Hayatın İçinden Haberler…

Doktor Maaşları, Doktor Nasıl Olunur? En Çok Kazanan Doktorluk Branşları

Ülkemizde En Çok Tercih Edilen Meslek Doktorluktur. Çocukluktan Başlayan Doktor Olma Sevdası Gençlik Yıllarında Alevlenir ve Doktorluk İçin Önemli Adımlar Atılır…. Peki Doktorlar Ne Kadar Maaş Alır? Nasıl Doktor Olunur? Herkes Doktor Olabilir mi ? Doktorluk Hakkında Tüm Ayrıntılar Haberimizde…

Doktor Maaşları, Doktor Nasıl Olunur? En Çok Kazanan Doktorluk Branşları
74.697
22 Ağustos 2016 - 16:50

İnsanoğlunun en saygı duyduğu mesleklerin başında gelen doktorluk oldukça zorlu bir yoldan elde edilen mesleklerdendir. Özellikle hastalık, rahatsızlık durumlarında şifa dağıtıcı olarak başlayan tarihsel süreç bugün uzmanlaşma ve teknolojinin de katkısıyla sorunların çözümü ile önlenmesinde rol oynamaktadır. Özellikle koruyucu hekimlik gibi alanlardaki başarılarıyla insan nüfusunun azalmasını durduran da doktorlardır.

Ülkemizde doktorluk yapmak

Ülkemizde her meslekte olduğu gibi hekimlik konusunda da uzmanlaşma esastır. Zorlu bir sürecin sonunda doktor unvanına sahip olan kişilerin aldıkları doktor maaşları değişiklik göstermektedir. 6 yıllık tıp fakültesi eğitimini başarıyla bitiren doktorlar kamu sektöründe çalışmaya başladıktan sonra derecelendirmeye başlanır. Bu alanda en düşük başlangıç ücreti 3 bin 456 lira ile pratisyen olarak yeni göreve başlamış doktorlardadır. Uzmanlaşma ile derece yükselmektedir. Ayrıca devlet kurumunda çalıştığı yıl ve benzeri derecelendirmelerdeki yükselmeler maaşlara da yansımaktadır. Örneğin bir özel hastanede çalışan çocuk cerrahı ortalama 20 bin lira gibi bir rakama anlaşabilmektedir.

Herkes doktor olabilir mi?

Hayır. Öncelikle insanî özelliklerin başında gelen merhamet, vicdan gibi kişisel özelliklere sahip olunmalıdır. Aksi takdirde ağır çalışma koşulları, nöbet, görev yeri değişiklikleri ve halkın konuya olan bilinçsizliği karşısında oldukça yıpratıcı sonuçlar söz konusu olabilir.

Nasıl Doktor Olunur?

Üniversite imtihanlarında yüksek puanlı bir derece almak gerekmektedir. Özellikle istenilen fakültenin kalitesine göre değişen puanı almak için lise eğitimi boyunca sıkı çalışma gerektirir. Tıp Fakültelerinde temel bilimler ve uzmanlaşma şeklinde farklı alanlarda eğitim alınmaktadır. Kimya, matematik ve anatomi gibi temel dersler bulunmaktadır. Bu fakülte 6 yıllıktır. Bitirdikten sonra TUS adı verilen uzmanlaşma sınavına girilir. Bu sınavın ertesinde alınan puana göre hedeflenen uzmanlık eğitimi ortalama 4 yıl olup asistanlık olarak adlandırılır. Bu dönemde ağır nöbet sistemi, büyük bir dikkat ve özveri isteyen bir süreç yaşanmaktadır. Bu 4 yılın ardından Uzman Doktor ünvanı alınmaktadır. Doktorluk Sınavları adı altında farklı derecelerde sınavlar da söz konusudur. Cerrahi uzmanlaşma operatörlük adı altında gerçekleşir.

Doktor çok kazanır mı?

Her zaman değil. Doktorlukta da diğer uzmanlık alanlarında olduğu gibi iyi bir eğitim, deneyim, bilgi ve beceri gerekmektedir. Ancak çok kazanmak ücret artışı konusu ise özel hastanelerde iyi bir çevre ile mümkündür. Doktorun sabit bir hasta kitlesi, şöhreti ve hastane ile sözleşmesini doğru organize etmesiyle mümkündür. Özellikle uzmanlaştığı alanda, bulunduğu şehirde az kişi varsa ücreti artacaktır. Ancak özellikle çocuk cerrahi gibi alanlarda uzmanlaşmak da kazanılacak para kadar emek ister.

Doktorlar harcadıkları emeğe oranla parasal karşılıklarını genellikle alamayan meslek grubundandır. Özellikle okul yıllarında yüksek harcamalar yapılabilmektedir. Tıp fakültesi öğrencilerinin yoğun ders programı ve ağır çalışma koşulları söz konusudur. Bu nedenle bu eğitimi almak yoğun emek gerektirmektedir.

Doktor Maaşları

Doktorluk mesleğinin bir çok branşı bulunmakta. Doktorların genel maaşları ise 3.500 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Yeni Başlayan bir doktor ortalama 3.500 TL ile 4.000 TL arasında almaktadır. Profesör seviyesindeki bir doktor ise 15.000 TL ile 20.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Ayrıca özel sektörde bu fiyatlar kariyere ve tecrübeye göre 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişebilmektedir.

En Çok Kazanan Doktorluk Branşları

Doktorluk Bölümleri öncelikle 3 ‘e ayrılmaktadır. Cerrahi grup , Dahili Grup ve Laboratuvar Grubu

En çok kazandıran Doktor Branşları ise;

Cerrahi Grup:
Genel Cerrahi , Damar Cerrahisi, Beyin cerrahisi ve Anestezi

Dahili Grup:
Kardioloji, Hematoloji, Dermatoloji Onkoloji ve Noroloji

Laboratuvar Grubu:
Radyoloji ve Biyokimya

Sitemiz , hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde kullanıldığını veya yasal haklarının çiğnendiğini düşünen kişiler, hak sahipleri veya meslek birlikleri; korkmazhaber34@gmail.com e-posta adresinden veya "İletişim" bölümünden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerine ulaştırılan talep ve şikayetler incelenecek ve şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden tamamen kaldırılacaktır.

web counter free