Hayatın İçinden Haberler…

Saçkıran Tedavisi,En İyi Saçkıran İlaçları, Saçkıran Neden Olur?

Maalesef En Büyük Saç Sorunlarının Başında Gelen Saçkıran Hastalığı Tedavisi Zor Sıkıntılı Bir Süreç İle Sizi Baş başa Bırakır. Saçkıran Her Yaşta Görülebilir. Saçkıran İle İlgili Tüm Etkili Tedavi Yöntemleri ve Saçkıran Hakkında Tüm Ayrıntılar Haberimizde…

Saçkıran Tedavisi,En İyi Saçkıran İlaçları, Saçkıran Neden Olur?
4.122
08 Ağustos 2016 - 14:41

Saçkıran Nedir?

Tıptaki ismi Alopecia Areata olan Saçkıran hastalığı, saçlarda bölgesel dökülmelerinin meydana gelmesiyle oluşan hastalıktır. Cinsiyet ayrımı olmadan daha çok çocuk ve gençlerde görülebilen bir durumdur. Özellikle erkeklerde görülen sakal kıran denilen hastalık da aslında saçkıran hastalığıdır. Saçlarda görülmesinin yanında sakal ve bazen de kaçlarda görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan Saçkıran hastalığı, kişinin bağışıklık sistemiyle alakalı bir durumdur. Hiç kimseye bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Çok ciddi kalıcı bir hastalık olmamakla beraber bu hastalığa yakalananların %98’lik büyük bir kısmı kurtulmaktadır. Azim ve sabırlı bir şekilde tedavi olunduğu zaman kolaylıkla atlatılabilecek bir hastalıktır.

Saçkıran Neden Olur?

Hastalığa sebep plan durumlar tam olarak bilinmemekle beraber, araştırmalar sonucunda bilim insanları stres, üzüntü ve moral bozukluklarının bu hastalığa neden olduğu görüşünde yaygın fikirlere sahiptir. Ani üzüntülerin getirdiği reaksiyonlara bağlı olarak gelişen hastalık, yine aynı şekilde üzüntülü ve stresli durumlardan kaçınılarak hafifletilmektedir. Stres ve üzüntü altına girmekten kaçınılarak bir yaşam sürüldüğü takdirde %35olarak bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğu söylenmektedir. Bu durumların yanı sıra tedavi için bitkisel ve bilimsel yollarla da tedavi sürecini güçlendirmek gerekmektedir. Bu şekilde çok hızlı bir şekilde saçkıran hastalığından kurtulmak mümkündür.

Saçkıran Belirtileri Nedir?

Kısa süre içerisinde ortaya çıkan Saçkıran hastalığı, belli bölgelerde hafif dairesel bir alanda veya birçok alanda açılmaların görülmesiyle anlaşılır. Hastalık meydana gelmeden önce anlaşılabilecek bir belirti yoktur. Fakat bu hastalıktan korunarak gelmesini engellemek için, aşırı stres ve üzüntü hallerinden uzak durarak moral bozukluklarına kapılmamak gerekir.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran hastalığı için öncelikle yapılması gereken şey aşırı stresten kaçınmak olmalıdır. Bunların yanı sıra bazı bitkisel ve bilimsel tedavi yollarına da başvurarak hastalığı atlatmak mümkündür. Tedavi süreci yaklaşık olarak en az 2 ay gibi bir süre alırken, tedavi sürekliliğine ve yaşam şartlarına göre artış gösterebilmektedir.

Bitkisel Saçkıran Tedavileri

Kelliğe neden olan bir hastalık olmayan saçkıran hastalığı, atlatılabilmek için bitkisel ve bilimsel yöntemlerin etkili bir şekilde işe yaradığı bir hastalıktır. Saçkıran tedavisi için en bilinen ve etkili bitkisel yöntem sarımsak tedavisidir. Kolay bir şekilde uygulanabilen bu tedavinin olumlu cevap verme olasılığı %50’dir. En az 2 ay gibi bir süre devam edilmesi gereken bu tedavi yöntemi, ortadan ikiye bölünen sarımsak, saçkıran olan bölgeye tahriş olana kadar sürülerek gerçekleştirilir. Birkaç gün içinde tepki vermeyecek olan bu tedavi yöntemine uzun süre devam etmelisiniz.

Bilimsel Saçkıran Tedavileri

Bitkisel sarımsak tedavisini 2 ay kadar deneyip sonuç alınamadığı takdirde bilimsel tedavi yöntemine geçilmesi gerekmektedir. Bilimsel tedavi süreci için birkaç yöntem bulunan bu hastalık için en etkili yöntemin DPCP ve SADBE yöntemleri olduğu saptanmıştır. Bunun dışında deneme yöntemi olan Kortizon enjeksiyonu ve merhemi kullanımı da%70’e kadar etkilemektedir.

Saçkıran Şampuan ve İlaçları

Saçkıran hastalığı için en etkili yöntem SADBE yöntemidir. Avrupa’da en sık kullanılan yöntem olan bu durumda, özel olarak hazırlanan bir ilaç hastaya kullandırılmaktadır. Pahalı olmasından dolayı ulaşmakta sıkıntı yaşanılan bu ilaç, girişimciler tarafından geliştirilerek, Roll-on ilaç olarak artık eczanelerde satılmaktadır. %78 gibi bir başarı durumu vardır.
DPCP yöntemi için kullanılan ilaçlara Türkiye’de ulaşmak mümkün değildir. Etkisinin yanı sıra kısırlık gibi bir yan etkisinin de olduğu için Türkiye’de onay verilmemiştir.
Saçkıran hastalığı için en çok bilinen şampuan ise Dermozinc şampuanlarıdır. Bunun yanında Dermovote Losyon da işe yaramaktadır. Ayrıca Aronex ürünleride sond erece başarılı ve hızlı sonuçlar vermektedir.


Saç ekimi Konusunda Hazırladığımız Saç Ekim Merkezleri İnceleme Konusunada bakmanızı Tavsiye Ederiz.

Türkiye’deki En iyi Saç Ekim Merkezleri Sıralaması için Tıklayın


Sitemiz , hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde kullanıldığını veya yasal haklarının çiğnendiğini düşünen kişiler, hak sahipleri veya meslek birlikleri; [email protected] e-posta adresinden veya "İletişim" bölümünden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerine ulaştırılan talep ve şikayetler incelenecek ve şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden tamamen kaldırılacaktır. / saç ekimi

web counter free