Hayatın İçinden Haberler…

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Kurma Maliyeti ve Gerekli Evraklar 2019

2019 Yılı İle Birlikte Şahıs Şirketi Açma Konusunda da Bir Çok Yenilik Yapıldı. Sizler İçin Şahıs Şirketi Nasıl Açılır? Şahıs Şirketi Kurmak İçin Hangi Evraklar Gerekli? Şahıs Şirketi Aylık Giderleri ve Maliyetleri, Şahıs Şirketi Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekiyor?En Güncel ve En Doğru Detaylar Özel Haberimizde…

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Kurma Maliyeti ve Gerekli Evraklar 2019
55.453
02 Haziran 2017 - 23:55

Neden Şahıs Şirketi ?

Şahıs şirketi kurmak iş hayatına yeni başlayacak kişilerin ilk yapması gereken iştir. Şahıs şirketi kurulduğunda artık ticarete atılmış olursunuz. Küçük bir dükkan yada ofis açacaksanız şahıs şirketi sizin için idealdir. İleride işlerinizi büyütürseniz Şahıs şirketini Limited Şirkete çevirebilirsiniz.

2019 yılı ile birlikte bir çok değişiklikte oldu. Sizler için en güncel şahıs şirketi açma konusunu hazırladık.

Şahıs şirketi aslında Şahıs işletmeciliğidir. İsminiz ve Soy isminiz üzerinden tüm ticaretinizi yaparsınız. Şahıs şirketi sermaye olarak diğer şirketlere göre çok daha azdır. Ayrıca çok daha hızlı açılabilmektedir. Şahıs şirketi sahipleri Gelir Vergisi Mükellefidir. Kazançları gelir vergisi dilimlerinden vergilendirilir.

sahis-sirketi-nasil-kurulurŞahış Şirketi Kurmak Kaç Gün Sürer?

Gerekli evraklarınızı Vergi dairesine götürdükten sonra işlemleriniz işleme alınır. Ortalama Şahıs Şirketi kurulumu 2 gün kadar sürmektedir. Herhangi bir sorun yoksa 2 gün sonunda şahıs şirketiniz açılmış olur.

Şahıs Şirketi Açmak İçin Gerekli Belgeler;

Şahıs şirketi açmak için 5 adet evraka gerek vardır. Aşağıdaki evrakları tam ve eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmekte…

1 ) Bir Adres Göstermek Zorundasınız Bu Nedenle Üzerinize Düzenlenen Kira Kontratı Yada Tapu

2) İmza Beyannamesi

3) İkametgah Belgesi

4) Nüfüs Cüzdanı Süreti

5) Mali Müşavir Vekaleti

6) İşe Giriş Bildirgesi

sahis-sirketi-aylik-maliyeti-ne-kadar

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Yukarıdaki gerekli belgeleri hazırladınız. Şimdi gitmeniz gereken yer vergi dairesi. Vergi dairesinde “İşe Giriş Bildirgesi ” doldurulur ve işleme alınır. Tüm evraklar ile birlikte vergi dairesi işyeri açma bölümlerinden işlemlerin yapılması için evraklar teslim edilir.

Ortalama 2 gün içinde herhangi bir sorun yoksa şahış şirketinizin açılması gerçekleşir.

Vergi levhası için öncelikle iş yerinize vergi memurlarının gelmesi ve yoklama yapması gerekmekte. Bu işlemden sonra vergi levhanız hazır olacaktır.  Mali Müşavir aracılığı ile kuruluş yaparsanız kuruluş yaptığınız gün vergi levhanızı teslim alabilirsiniz.

Tüm işlemler bittikten sonra vergi dairesinden vergi dairesi şifrenizi almayı unutmayınız. Ayrıca tebligat işlemlerini de bu süreç içinde yapmanız gerekmekte.

sahis-sirketi-adres-gosterme

Şahıs Şirketi Adres Gösterme

Şahıs şirketi kurarken illaki bir ofisiniz yada dükkanınız olması gerekmemektedir. Evinizin bir odasını ofis şekline getirip şirket adresinizi eviniz olarak gösterebilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyeti

Şahış şirketi kurma maliyeti 2019 yılı 2.000 TL ile 2.250 TL arasında değişen fiyatı bulunmaktadır. Şahıs şirketi açma maliyetleri aşağıda kalem kalem yazılmıştır.

Noterden Tasdikli İmza Beyannamesi : 68 TL

Mali Müşavir Vekaleti : 95 TL

Mali Müşavir Şahıs Şirketi Kuruluş Ücreti : 250 TL

Yazar Kasa Ücreti : (600 TL ile 1000 TL arasında)

Meslek Odası Kayıt Ücreti : 600 TL

İşletme Defteri Noter Tasdikli Onayı: 60 TL

Damga Vergisi (Kira Kontratı) : 25 TL

sahis-sirketi-nasil-acilir-gerekli-evraklar

Şahıs Şirketi Aylık Muhasebe Ücretleri;

Şahıs şirketi kurduktan sonra aylık olarak muhasebe defteri tutma ücreti ödemeniz gerekmektedir.

İşletmelerin türüne göre ve işletmede çalışan sayısına göre fiyatlar değişmektedir.

Taşımacılık , Hizmet ve Alım Satım Üzerine açılan şahıs şirketleri İşçisiz durumda 143 TL, 1-3 işçili 167 TL, 4-9 işçili 184 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 255 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

İmalat ve İnşaat sektörü için İşçisiz durumda 207 TL, 1-3 işçili 224 TL, 4-9 işçili 286 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 358 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

Zirai Kazançlar için İşçisiz durumda 106 TL, 1-3 işçili 124 TL, 4-9 işçili 148 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 195 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

Şahıs Şirket Kuruluş Sonrası Maliyetler

Şahıs Şirketi Aylık Maliyetler;

Her ay KDV Ödemesi

Her ay çalışanınız varsa SGK primi ödemesi

Her ay Şahıs Şirketi Sahibinin Bağ-Kur primi

Mali Müşavir Ücreti

Şahıs Şirketi 3 Aylık Maliyetler;

Üç ay da 1 Stopaj Vergisi

Üç ay bir Geçici Vergi

Şahıs Şirketi Yıllık Maliyetler;

Yıllık Gelir Vergisi

Yasal defter yıllık tasdik ücretleri

Meslek odası yıllık üye aidatları.

sahis-sirketi-acilis-maliyeti

Şahıs Şirketi Gelir Vergisi Dilimleri

12.600 TL’ye kadar 15%

30.000 TL’nin 12.600 TL’si için 1.890 TL, fazlası 20%

69.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.370 TL, fazlası 27%

69.000 TL’den fazlasının 69.000 TL’si için 15.900 TL, fazlası 35%

Şahıs Şirketi Açıldıktan Sonra Diğer İşlemler;

Yazar Kasa: Şahış şirketi açtığınızda perakende satışınız olacaksa açılış tarihinizden itibaren maksimum 15 gün içinde yazar kasanızı alıp , vergi dairesinden yazar kasa levhanızı almanız gerekmektedir.

Şahış Şirketi Fatura Bastırmak: Şahıs şirketi açtıktan sonra satışlarınızı belgeleye bilmeniz için anlaşmalı bir matbaa dan noter tasdikli fatura koçanı almanız gerekmektedir.

Şahıs Şirketi Sigorta İşlemleri : Şahıs şirketinizin açılmasından sonra +b yani eski adıyla Bağkurlu olmuş sayılıyorsunuz ve prim ödeme başlıyor. Bağ kur ödemeniz minimum 360 TL civarındadır. Asgari ücret atışında sizinde Ödemeniz artacaktır. Şahıs şirketinizde çalışacak personel varsa personele SGK yapmak zorundasınız ve minimum işçi sgk ücreti olarak ta 400 TL civarında ödeme yapmanız gerekmektedir.

Esnaf Odasına Kayıt:  Şahıs şirketi sahibinin Esnaf odasına yada Ticaret odasına kayıtlı olması gerekir. Bu nedenle herhangi bir devlet işinde sizden faaliyet belgesi istenebilir. Bu nedenle kesinlikle ticaret odasına en azından kaydınız olması gerekmektedir.

Sitemiz , hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde kullanıldığını veya yasal haklarının çiğnendiğini düşünen kişiler, hak sahipleri veya meslek birlikleri; [email protected] e-posta adresinden veya "İletişim" bölümünden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerine ulaştırılan talep ve şikayetler incelenecek ve şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden tamamen kaldırılacaktır. / saç ekimi

web counter free