enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Köprülerde Ek Şerit Kaldırıldı mı? Ek Şerit Ne Zaman Açılacak?

1. Köprüde Ek Şerit Kaldırıldı mı? 2. Köprüde Ek Şerit Ne Zaman Verilecek? Köprülerdeki Ek Şerit Uygulaması Neden Kaldırıldı? Ek Şerit Ne Zaman Açılacak? İstanbul’da Anadolu Avrupa Yakaları Arasında Seyehat Edenlerin Aklındaki Tüm Soruların Cevapları Haberimizde…

21.02.2017
0

İstanbul’un 2 yakasını birbirine bağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yani kısa tabiri ile 1. köprü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü kısa tabiri 2. köprüde Şubat 2017 nin başından beri ek şerit verilmemekte. Sabahları Anadolu Avrupa yönündeki trafiği hafifletmek , Akşamları da Avrupa Anadolu yönündeki trafiği hafifletmek için ek şerit uygulaması 2 köprüde de yapılmakta idi.

Fakat 2016 yılının sonlarında açılan 3. köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli ile birlikte 2 kıta arasında geçiş 4 tercihe çıktı. Tabi ki 3. köprünün yolunun uzun ve pahalı olması aynı şekilde Avrasya Tünelinin de 16.5 TL olması sürücüleri yine 1. köprü ve 2. köprüyü kullanma durumunda bıraktı.

koprulerde-ek-serit-uygulaması-kaldirildi

Ek şerit uygulaması Şubat ayının başlarından itibaren kaldırıldı. Ukom aslında bir deney yaptıklarını belirtti. Bu habere en çok sevinenler ise Avrupa’da oturup Anadolu yakasında çalışanlar oldu.  Yapılan araştırmalarda ise ek şerit uygulamasının trafiğe olumlu bir yöne olmadığı hatta ek şerit uygulama saatinde şoförlerin sağ ve sol şeritlere yanaşarak ek şeridin açılmasını bekledi ve bu nedenle de trafiğinin çok daha fazla arttığı görülmekte. Ek şerit uygulaması dünya üzerinde sadece Türkiye’de kullanılmaktadır. Ek şerit nedeniyle bir çok kaza da yaşanmış ve bir çok ölüme sebep olmuştur.Ayrıca ek şerit açılırken kullanıcıların ek şerit bölümünden sollama yaptığı ve çok büyük bir tehlikeye sebep oldukları da görülmektedir.

Ek şerit uygulamasının trafiği bazen %10 civarında azalttığı bazende %10 civarında arttırdığı gözlenmiştir.

Aslında 2 köprüde de ek şerit verilmemesinin sebebi yeni yapılan köprülere ilginin biraz daha arttırılması ve diğer köprülerin kullanılması. Çünkü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tünelinde yoğunluk neredeyse hiç yok.

20 Şubat 2017 tarihi itibariyle ise uzmanlar köprülerde ek şerit uygulamasının kaldırıldığına dair bir açıklaya yaptılar. Resmi açıklama ise gün içinde gelmesi bekleniyor.

 

Yorumlar
 1. Adnan dedi ki:

  Açılsın artık şu ek şerit. Ek şerit uygulamasını geri istiyoruz.

 2. Eda tas dedi ki:

  2. Köprüde ek şerit uygulaması kesinlikle kaldırılmalı. Köprüde ek şerit verilmemelidir. Çağ dışı bir uygulama idi. İyi mı sonlandırıldı

 3. Derya deniz dedi ki:

  Fsm de sanirim ek serit verilmeyecek. Ek serit uygulamasinin bitmesine sevindim.

 4. Ersin dedi ki:

  Akşamları verilen ek şerit bence çok anlamsizdi. Ek şerit neden verilmiyor? Gibi söylemler çok yanlış.

  1. setkan dedi ki:

   Bu ek şerit uygulamasi nedwn. Kaldirildi bizler özgür ülkede yaşiyoruz insan istediyi yeri kullanir beni zorla köprüler tünellre yönlendiremezler o yüzden ek şeritler geri verilsin tllütfen ilgili kurumlar duyarsiz kalmasin aldiklari paralarin hakkini versinler