Hayatın İçinden Haberler…

Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Parasını Almak ve Hesaplama…

Çalışanların Kesinlikle Bilmesi Gereken Yasal Maddelerle Tanımlanmış İzin Hakları ve İzin Artış Süreleri

Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Parasını Almak ve Hesaplama…
1.477
01 Haziran 2016 - 13:10

Şirketler de yaz dönemi gelince Yıllık izinlerde kullanılmaya başlanıyor. Fakat bazen maddi sebepler bazende manevi sorunlar nedeniyle yıllık izin sene içerisinde kullanılmayabilir. Yıllık izin işe girdikten 1 yıl sonra eklenmeye başlar. Şirket yöneticileri yıllık izin konusunda çok sıcak değillerdir ve Yıl içerisinde kullanılmasından yanadırlar.Bunları ücrete dönüştürmek çok işlerine gelmemektedir. Fakat şirketlerde bölümlerinde Tek çalışan yada önemli bir pozisyonu olan personeller için Yıllık İzinlerinin parasını ödeyebilirler.

Yıllık izin Süre Artışları:
1 ) 1(Bir) yıldan 5 (Beş) yıla kadar olan personellerin yıllık izni 14 (On dört) Gün olarak verilmektedir.
2 ) 5(Bir) yıldan 15 ( On Beş) yıla kadar olan personellerin yıllık izni 20(Yirmi) Gün olarak verilmektedir.
3 ) 15(On Beş)Yıl ve üzeri çalışma sürelerinde ise yıllık izin hakkınız 26(Yirmi Altı) Gün verilmemektedir.

Yukarıdaki oranlar devletin yasalarla belirlediği izin haklarıdır. Uygulanmaması durumunda yasal yaptırımları vardır. Fakat bazı firmalar bu izin durumlarının artışından kurtulmak için personelleri 4 yılda bir iş giriş çıkışı yapabilmektedir. Bu yasal olmasa da Türkiye’deki çoğu şirketin kullandığı bir yöntemdir.

Personellerin aklını karıştıran bir olay daha vardır. Personeller genellikle yıllara göre hesap yaparlar. Fakat burada bir önemli bir nokta vardır. En çok Personellerin 5. yıl izinleri konusunda sıkıntılar çıkabilmektedir. Aslında bunun doğrusu şudur. Örneklendirelim. 2015 yılının haziran ayında işe girdiniz. Yıllık izin alma hakkınız 2016 haziranında başlayacak. 2016 Haziran ayı ile 2017 haziran ayı arasında 14 gün izin kullanabilirsiniz. Aynı şekilde 5. yılda 20 günlük izin hakkı içinde aynı mantık geçerli. Aslında 6. yılı doldurduğunuzda 20 gün izin hakkına sahip olacaksınız.


Şirketlerde yıllık izinleri kullanma süreleri de yasal olarak personelden yanadır. Personel yıllık iznini istediği kadar günlere bölerek kullanabilir. Bazı şirketler 14 günlük izni tek seferde kullanmaya zorlaya bilmektedir. Fakat bu tamamen personelin inisiyatifinde olan bir durumdur. Zorunlu durumlar dışında bu izin kullanma ve zaman belirleme hakkı personele aittir.

 


Reklam Şikayet ve Bilgi İçin
WhatsApp Hattı: 0 505 336 85 77 / Whatsapp Hızlı İletişim
Sitemiz , hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde kullanıldığını veya yasal haklarının çiğnendiğini düşünen kişiler, hak sahipleri veya meslek birlikleri; korkmazhaber34@gmail.com e-posta adresinden veya "İletişim" bölümünden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerine ulaştırılan talep ve şikayetler incelenecek ve şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden tamamen kaldırılacaktır.
saç ekimi /istanbul saç ekim merkezleri

web counter free