enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Pokemon Go Oyunu Trojan ve Güvenlik Açıkları Tehlikeleri Bulma

Pokemon Go Oyunu 3 Gündür Hayatımızda… Fakat Android Markette ve Apple Store’da Daha Yüklenmedi. Herkes Apk Sitelerinden İndirmekte. Fakat Bu Apk Dosyaları Ne Kadar Güvenli. Tüm Bilgileriniz Tehlikede Olabiliriz. Haberimizde…

13.07.2016
0

Pokemon Go artık heryerde herkesin dilinde. Herkes yollara düşmüş Pokemon avlama peşinde. Gazeteler haber siteleri televizyonlar her gün haber yapmakta. Tabi ki eğlenceli ve genç nesil için farklı bir oyun. Fakat oyunu yükledikten sonra kabul etmeniz gereken bir çok güvenlik uyarısı var. Bunlardan en önemlisi ile maillerinize ulaşabilme yetkisi istemesi.

Ayrıca internet üzerindeki bir çok siteden pokemon uygulaması indirdiysek telefonunuz tehlike altında. Çünkü bir çok internet sitesi apk dosyalarının içine trojan eklemiş durumda. En güvendiğiniz sitelerde bile maalesef trojanlı sitelerden apk dosyasını aldıkları için telefonunuza trojan bulaşma ihtimali çok yüksek. Bu yazılımlar telefonunuzdaki gmail hesabına tam erişim almakta. Ayrıca banka bilgilerinizi kişisel bilgilerinizi de ele geçirebilirler. Siz sadece maile onay verseniz bile bu trojanlı apk dosyaları maalesef tüm telefonunuza kadar yönetme yetkisi verebiliyor.
Sadece mail hesaplarınız değil telefonunuzun kamerasını bile bu trojanlar sayesinde açıp sizi gizlice izleyebilirler. Bu nedenle çok dikkat edilmeli. Ayrıca Türkiye’de daha çok olmasa da Amerika’da hırsızlık olaylarınında bu trojanlarla çok yapıldığı dikkat çekilmekte. Telefon konumunu takip edip evde siz yokken evinize girebilirler. Bu sadece pokemon go uygulamasında bulunan trojanlar için geçerli değil. Google play haricinde internet üzerinden indirdiğiniz tüm apk uygulamalarında bu sorunu yaşama ihtimaliniz var. Bu nedenle telefonunuzda öncelikle antivirüs ve daha güvenlik isterseniz bir malware yazılımı kesinlikle şarttır.

Peki indirdiniz ve şu an içiniz hiç rahat değil ne yapmalısınız… Öncelikle telefonunuza google play’dan bir antivirüs programı indirin.Antivirüs programı olarakta google Play’den Avira Antivirus Security yazılımını aratarak indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra telefonunuzu taratın. Ayrıca malware temizleme yazılımıda indirip bir tarama yapmanız gerekiyor. Malware ve trojan temizlemek için Malwarebytes Anti-Malware yazılımını ücretsiz indirebilirsiniz.

Fakat bazı trojanları bulmak maalesef mümkün değil. Telefonunuzdan sık sık bankacılık işlemleri yapıyorsanız mail hesaplarınız çok önemliyse kesinlikle telefonunuzu hard resetlemeniz gerekmektedir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirmenizde kesinlikle gerekmektedir.

Ayrıca son dönemlerde bize gelen en büyük şikayetlerden biri ise İnternet Kotaları oldu. Pokemon Go uygulaması 1 Saatte ortalama 40 Mbyte civarında internet harcamaktadır. Bu nedenle internet kotanıza çok dikkat etmeniz gerekmekte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.