enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Neler? Reflü Tedavisi ve İlaçları

Reflü İnsanların Hayatının Bir Döneminde Kesinlikle Başına Gelebilmekte…Reflü Aslında Tam Anlamıyla Nedir Reflüye Ne Sebeb Olur Nasıl Reflü Geçer, Mide Yanmasının Sebebi Reflümüdür? Tüm Sorularınızın Cevapları Haberimizde…

11.08.2016
0

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Reflü hastalığının belirtileri halk arasında oldukça iyi bilinir çünkü reflü çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta midedeki yemekler özofagusa yani yemek borusuna kaçar. Normalde yemek borusu ve mide arasında oldukça kuvvetli olan ve yalnızca bir lokma yutulduğu zaman açılan kaslardan yapılma bir kapı bulunur. Bu kapının güç kaybetmesi ile besinler yemek borusuna kaçmaya başlar. Bu besinler asit bir yapıdadır, bu nedenle yemek borusunun yapısına zarar verirler. Bu zarar kendini ağrı ve yanma hissi olarak belli eder.

Yemek borusu halk arasında iman tahtası olarak da bilinen sternum adı verilen kemiğin ardına denk gelir. Bu nedenle yanma genellikle burada, göğsün ortasında hissedilir. Bu yanma hissi genellikle yemeklerden yarım saat sonra artar. Geceleri de bu ağrı ve yanma hissi artar. Anti asit adı verilen bazı haplarla bu his azalabilir, ağrı yok olabilir. Bunun nedeni asidik olan mide içeriğinin asitliğinin azaltılarak özefagusa yapılan baskının azaltılmasıdır. Bu kaçan yiyecekler ve hava zaman zaman boğazı rahatsız ederek öksürük de yapabilir. Bu öksürük reflü öksürüğü olarak bilinir ve geceleri tıpkı ağrı ve yanma hissi gibi artar. Belirtilerin gece artmasının nedeni, gece yatarken yer çekimi etkisinin ortadan kalkması, böylece yiyeceklerin yukarıya doğru kaçmasının daha kolay haline gelmesidir. Bu nedenle reflü hastalarına geceleri düz yatmak yerine bir kaç yastık ile yatmaları tavsiye edilir. Ayrıca ağrıları arttığı zaman da anti asit ilaçlar kullanmaları istenir. Bir diğer reflü belirtisi ise, erkenden doyma ve yemekleri bitirememe olabilir. Yemekten sonra kolayca geçmeyen bir şişkinlik hissi de görülebilir. Bu his bir kaç saate kadar sürebilir. Mide ile yemek borusu arasında yer alan bu kapının zayıflamasının nedenleri arasında sigara içmek, fazla yağlı yemek yemek, kahve, çay gibi mideye zarar veren içecekleri fazla tüketmek neden olur.

Reflü İlaçları

Reflü şikayeti olan hastaların en çok kullandığı ilaçlar Bismol ve Carafate’dır. Bu ilaçlar piyasada en çok satılan ve en etkili olduğu belirtilen ilaçlardır. Ayrıca Midede asit oluşumunu etkileyen H-2 Reseptör Blocker antasit ilaçlarıda kullanılabilir. Fakat H-2 Reseptör Blocker antasit biraz daha ağır ağrılarda ve yanmalar da kullanılmaktadır. Ayrıca kesinlikle benim özel olarak tavsiye edeceğim ilaçlardan biride Gaviscon ilacıdır. Son derece kaliteli ve yanmayı kesin mucizevi bir ilaç diyebilirim. Mideyi rahatlatır ,yanmayı azaltır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.