enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Tesettür Modası-Tesettür Elbise, Abiye,Gelinlik Giyim Şıklığı

Tesettür Modası ile Artık Tesettürlü Bayanlar Çok Daha Şık…

13.05.2016
0

Tesettür Modası

Tesettür modası nedir anlatmadan önce tesettür nedir onu bilmemiz gerekiyor, tesettür İslam inanışına göre kadının vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtünmesidir, Tesettürün anlamı insanlar geliştikçe toplumlar değiştikçe farklılıklara uğramıştır.

Daha önceki yıllarda tesettür bir kapanma çeşidi olduğu için sade dikkati çekmeyen ve kadınlar arasında bir moda akımı olarak kullanılmamıştı çünkü yaşam şartları sade, teknolojiden uzak ve kadının toplum içindeki yeri daha azdı ve kadınlar arasında olan moda rekabeti çok fazla değildi. kadınlar genelde  toplumdan uzak  iş hayatından uzak yaşadıkları için tesettürlerinin biçimi şekli çok fazla önemli değildi.

Ne zaman kadın toplum hayatına, iş hayatına katılmaya kendilerine olan güvenleri gelmeye, kendilerine toplumda daha rahat hissetmeye başladılar,  sonra kıyafetleri konusunda daha özenli daha dikkatli daha özgür hissettiler, kadınlar tesettür kıyafetlerine, kıyafetlerinin yanı sıra başörtülerine birbirlerine uygunluğuna da dikkat etmeye başladılar. Daha renkli daha birbirine Uyumlu, soluk renkler dışında daha canlı birbirinden farklı güzel modeller giymeye özen gösterir oldular.

Gelişen tekstil sanayi Tesettürlü bayanların bu konudaki dikkatlerini kıyafetlerine gösterdikleri özeni görerek yeni bir moda akımı oluşturmaya başladılar ve yakın zamanda Türkiye de ve dünya da tesettür ile ilgili bir moda akımı başladı. Modacılar bayanların kendileri için önemi olan giyim konusunu güzel bir Pazar hazırlayarak hem yeni bir moda akımı hem de yeni bir iş istihdamı yaratmış oldular

Tekstil pazarında birçok tesettür giyimi üreten firma arttı, talep yoğunlaştıkça firmaların sayıları da gün geçtikçe çoğaldı. Bu tesettür üzerine çalışan yeni moda tasarımcılarının da artmasına neden oldu. Yani birçok insana iş sahası ve kazanç getiren bir sektör olarak Türkiye’ nin başta gelen giyim sektörlerinden oldular. Tabi ki bunun yanında ithalat ve ihracat konusunda da Türkiye’ye getirileri de mutlaka olmuştur.

Günümüz de tesettür kullanan kadınların kıyafetlerindeki çeşitlilik ve birbirinden farklı giyimler göz alıcı renkler dergilerde, internet satışlarında, mağazalar da ve birçok satış yerlerinde kadınları cezbedici şekilde satışa sunularak kadınların bu moda akımına uymasına ve satış oranlarının hızla yükselmesine sebep olmaktadır. Tabi ki buda tesettür giyim konusunda yeni fikirler ve tarzların oluşmasına yön vermektedir.

Yorumlar
  1. Elif Tas dedi ki:

    Ben tesettür üreten güvenilir bir sirket ariyorum.