100 Mt2 Eve Kaç Ton Demir Gider ? Mt2 Demir Hesaplama

  100 Mt2 Eve Ne Kadar Demir Gider ?,100 Mt2 Ev İçin Demir Hesaplama,Mt2 İçin Demir Hesaplama, İnşaat Temeline Kaç Ton Demir Gider?, 100 Metrekare Bir Daire İçin Ne Kadar Demir Gider?, 100 Metrekare Kaba İnşaata Ne Kadar Demir Gider?

  100 Mt2 Eve Ne Kadar Demir Gider ?

  Günümüzde inşaat sektöründe en büyük maliyetlerin başında demir maliyeti gelmekte. Özellikle son dönemlerde demir maliyetleri neredeyse %100 artmış durumda 2021 yılında demir fiyatları 4.000 TL civarında seyrederken 2022 başlarına doğru fiyatları 8.500 TL ile 9.000 TL arasına geldi. Tabi ki buda inşaat maliyetlerini son derece arttırdı. İnşaatçıların söyle bir tabiri vardır. İnşaat yaparken demiri ucuz aldıysan büyük kar edersin. Pahalı aldıysan o dairelerden kar edemezsin elinde bile kalabilir. Bu nedenle inşaat yaparken demir çok çok önemlidir.

  Genel olarak inşaat konusunda bilginiz yoksa aklınızdaki sorular muhtemelen şunlar olacak; m2 ye kaç kilo demir gider? , 1 kata kaç ton demir gider?, 1 metreküp betona kaç kg demir?, 100 metrekare ev için ne kadar demir gerekir, temel için ne kadar demir gerekir? Ev yapmak için kaç ton demir gerekir? ,100 Metrekare Bir Daire İçin Ne Kadar Demir Gider?Bir eve kaç ton demir gider? gibi bir çok soru kafanızı kurcalayacaktır. Biz bu soruları hafifletmek için bu makaleyi hazırladık.

  metrekare-basina-kac-kilo-inssat-demiri-gider
  Köye ev yapalım arada gidelim kalalım yada emekli olunca köyüme giderim bir evim olsun gibi bir düşünceniz varsa tabi ki demir maliyetini kesinlikle göz önemde bulundurmalısınız. İnşaat maliyetinin neredeyse %20 civarını demir maliyeti oluşturmakta bunu sakın unutmayın. Yapacağım 100 metrekare eve ne kadar demir gider gibi sorular kafanızı yoracaktır. Özellikle kendiniz evi yaptırmaya çalışırsanız kesinlikle demir hesabını iyi yapmanız gerekir. Tabi ki öncelikle demir hesabı yaparken evinizin kaç katlı olacağı temelinin nasıl olacağı binanın bodrum katı olup olmayacağı gibi bir çok soruyu netleştirmeniz gerekmekte.

  Gelelim Netleştirmeniz gereken sorulara;
  1 ) Binanız kaç katlı olacak
  2 ) Subasman mı olacak bodrum mu olacak
  3 ) Katlar kaç metre kare olacak
  4 ) Radye Temel, Birleşik temel,Duvaraltı Temel hangisi olacak?
  5 ) Perde duvar atılacak mı?
  6 ) Evi yapacağınız bölge deprem bölgesi mi?

  Yukarıdaki soruların hepsi kullanacağınız demir miktarını değiştirecektir. Bu nedenle önce yukarıdaki sorularınızı netleştirmeniz gerekmekte.

  teleme-ne-kadar-demir-gider

  100 Mt2 Ev İçin Demir Hesaplama

  Öncelikle verdiğimiz rakamlar genel mühendislikte kullanılan rakamlardır. Maksimum 1 ton bilemediniz 2 ton oynar rakamlarda. 100 Mt2 ev için kaç ton demir gider sorusu da temele ve yapının projesine bağlı olduğunu unutmamak gerekir.
  Radyal Temel ve Perde beton atacaksanız Ortalama olarak 100 metre kare ev için 13 Ton demir gidecektir.
  Evinize bodrum yapmayacaksanız direk subasman yapıp üzerine 100 Mt2 ev olacaksa ortalama 7 ton demir gider. Daha sonrasında 2 ve 3 katları atacaksanız ortalama olarak 4-5 ton arasında demir gitmektedir.

  Mt2 İçin Demir Hesaplama

  Bir de şimdi evinizin metrekaresine göre demir hesaplama yapalım;
  Ortalama olarak bir binanın temeline 37 ile 40 kg metrekare başına demir gitmektedir. Kendi evinizin alanını hesaplayarak net rakamı çıkarabilirsiniz.
  Asmolen döşemede mt2 başına ortalama olarak 32 ile 34 kg demir gitmektedir.
  Normal bir kat için ortalama demir metrekare başına 25 ile 27 kg civarındadır.
  Çatıyı direk olarak beton olarak atacaksanız ortalama olarak metrekare başına 22 ile 23 kg demir gider.

  100metrekare-eve-ne-kadar-demir-gider

  İnşaat Temeline Kaç Ton Demir Gider?

  Temele kaç ton demir gider hesabını yukarıda yaptık. Tabi ki evinizin projesi de bunun için çok önemli fakat genel olarak evinizi 100 metrekare olarak düşünürseniz ortalama olarak temele 38 kg metrekare başına demir giderse temeliniz 3.8 Ton demir ile rahatlıkla atılabilir. Tabi ki bölgeniz deprem bölgesi ise bunu biraz daha sıklaştırabilirsiniz bu şekilde ise ortalama olarak metrekare başına 44 kg demir kullanabilirsiniz. Çok sağlam bir ev yapmış olursunuz.

  100 Metrekare Kaba İnşaata Ne Kadar Demir Gider?

  100 metrekare bir evin kaba inşaatına ne kadar demir gider sorununun cevabı ortalama olarak 39 ile 42 kg metrekare başına demir gitmektedir. Kaba inşaat sadece daire hesabı yapacaksak 3,9 Ton ile 4.2 ton arasında bir demir kullanılacaktır. Bu rakamlar genel olarak % üstü yada %10 altı olarak hesaplanabilir. Bölge deprem bölgesi ise ortalama olarak 4.2 ile 4.5 ton arasında demir gidebilir.

  100metrekare-eve-kac-ton-demir-gider

  100 Metrekare Bir Daire İçin Ne Kadar Demir Gider?

  En çok sorulan sorulardan biri ise 100 metrekare daire için ne kadar kaç ton demir gider sorusu. Bu soruyu aslında makalemizde çok rahat bir şekilde anlaşılabilir. Fakat daha net anlaşılması için 100 metrekare bir daire için ortalama olarak metrekare başına 40 kg demir gittiğini hesaplarsak 4 ton civarında demir gidecektir. Tabi ki bu rakam ortalama olarak %10 artar yada azalabilir.

  İnşaat Demiri Kalitesi

  Demirin kalitelisi yada kötüsü pek yoktur. Genellikle Zaten İÇDAŞ Ereğli Demir Çelik, Kardemir Demir Çelik ve İzmir Demir Çelik A.Ş gibi firmalardan demir temin edebilirsiniz. Ayrıca bir çok aracı demir satıcısı da bulunmakta. Demir alırken kesinlikle pazarlıkta çok önemlidir. Mümkünse inşaata başlamadan önce ilk başta hemen demiri almak son derece avantajlıdır.

  Yorumlar
  1. Erhan soysal dedi ki:

   İnsanlarımız artık mütahitlerden kolon, kiriş nervürlü demirlerin kesitleri ve perde beton sınıfı ve temel izalatörü cinsi ve süspansiyonları isteyecekler hepsinin haberi olsun…..

   Optimized with PageSpeed Ninja