2017 Vergi , SGK Prim ,Trafik Cezası Affı Borçları Yapılandırılıyor Faizler Siliniyor

  2017 Yılı İle Birlikte Vergi ve Borç Affı Gündemde… SGK Prim Borçları, Trafik Cezaları ve Vergi Borçlarını Kapsayan Kapsamlı Bir Faiz Affı Geliyor… Borçların Faizleri Siliniyor ve Taksitlendiriliyor…. Özel Haberimizde…

  2017 yılının büyük müjdeli haberi… Tam 10.5 Milyon Kişiyi rahatlatacak yasa çıkıyor. Çeşitli sebeplerden dolayı kamu kurumlarına borcu olanların borçlarının faizleri siliniyor ve yeni yapılandırma geliyor. Kalan borçlar ise 36 aya bölünüyor. Vergi borcu olanlar, SGK prim borcu olanlar ,İdari para cezası borcu olanlar ve Trafik cezası borcu olanlara öncelik veriliyor. Mayıs ayında Meclise gelecek olan düzenleme ile Temmuz 2016 ile Mart 2017 arasındaki borçlar yapılandırılacak. Daha öncesinde borcu olup yapılandırmayanlar için ise yeni bir şans tanınacak.

  vergi-prim--trafik-borclari-siliniyor-2017

  Yeni yapılandırmada ise tüm kamu alacaklarını kapsamakta. Sadece vergi incelemeye girmiş yada matrah arttırımı konusunda olan borçlar yapılandırmadan muaf tutulacak. Yapılandırmada ana para tahsilatı yapılacak. Kısaca örnek vermek gerekirse  Temmuz 2016 ayında 600 TL trafik cezası yediniz ve ödemediniz. Borcunuz Nisan 2017 itibariyle 720 TL oldu. Yeni Vergi affı ile birlikte borcunuz 600 TL ye düşecek. ve 36 aya kadar vade imkanınız olacak. Tabi ki vade yaptırdığınızda faiz işleyecek. İsterseniz tek kalemde 600 TL yi ödeyerek borcunuzdan kurtulabileceksiniz.

  vergi-prim--trafik-borclari-siliniyor-2017-4

  Vergi , Prim ve Trafik Ceza Borçları Nasıl Yapılandırılacak?

  Öncelikle borcunuzun üzerindeki faiz siliniyor. Kalan borcunuz ise isterseniz 2 aylık ödeme periyotları ile 6 9 12 18 taksitten birini seçebileceksiniz. Bu borcunuza taksitlendirme faizi eklenecek. Şayet borcunuzu peşin ödemek isterseniz size %10 ekstra indirim yapılacak.

  vergi-prim--trafik-borclari-siliniyor-2017-2

  Vergisini Primini ve Cezalarını düzenli ödeyenler İçinde İndirim geliyor

  Yeni yapılandırma tasarısında ise daha önce hiç önemsenmeyen bir konu gündeme geliyor. Vergisini,primini  zamanında ödeyenler için indirim geliyor. Yapılacak indirimin ise %5 civarında olması bekleniyor. Ayrıca vergisini ve primini zamanında ödeyenler sıkıştığı durumlarda ise yapılandırma ve af yasalarını beklemek zorunda kalmayacak. Kamu ile masaya oturarak borcunu yapılandırabilecekler. Yapılandırma işlemleri için bazı kriterler olacak. Son 3 yılda vergisini düzenli ödemiş mi,şirketinin finansal durumu ,alacak verecek davası olup olmadığı ,geçmişte kamu ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği gibi kriterler mevcut. Bu yöntemle borcunu öteleyenler yada taksite böldürenler için özel faiz uygulanacak.

  Yorumlar
  1. Harun Tokdemir dedi ki:

   benim trafik ceza borcuma faiz binerek borcum 1609 dan 4100 liraya çıkmış bunun indiriminden yararlana bilrmiyim

  2. halil dedi ki:

   merhaba ben 2014 yılında 1462 tl trafik cezası yedim ve şuanda faizli toplam borcum 4000 tl civarında, ben ana parayı ödesem bu aftan yararlanabiliyormuyum acaba.

  3. Ali veli dedi ki:

   Trafik cezalarinin borcunu iptal edecekseniz biran once soyleyinde bosuna yatirmayalim

   Optimized with PageSpeed Ninja