Açık Hava Filtresi Araç Muayeneden Geçer mi ? Ağır mı Hafif Kusur mu? | 2024

Açık Hava Filtresi Araç Muayenesinden Geçer mi ? Açık Hava Filtresi Araç Muayeneden Ağır mı Hafif Kusur mu Geçer ? Açık Hava Filtresi Araç Muayene Kalır mı?

Açık Hava Filtresi Araç Muayeneden Geçer mi ?

Özellikle son dönemde en çok kullanılan modifikasyon ürünlerinden biride açık hava filtresi. Açık hava filtresi aslında kapalı hava filtresine göre yüksek oksijen kullanarak aracın motor silindirlerindeki ateşleme oranını maksimum seviyeye çıkarmaya yaramaktadır. Açık hava filtresi tüm araçlara monte edilebilmektedir. Tabi ki açık hava filtresi taktırdığımızda araç muayenesi esnasında sıkıntı çıkar mı soruları çok fazla sorulmakta. Google üzerinde bir çok bilgi olsa da açık hava filtresinin muayeneden geçeceğine dair maalesef bir çok bilgi yanlış. En çok sorulan sorular arasında ise Açık Hava Filtresi  araç muayeneden geçer mi? Açık Hava Filtresi hafif kusurlu mu ağır kusurlu mu muayeneden geçer? Açık Hava Filtresi araç muayeneden kalır mı?  Sizler için Tüvtürk Personeli Erkan beyden tüm detayları Öğrendik.

Çatlak Kırık Far Araç Muayeneden Geçer mi ? Ağır mı Hafif Kusur mu?

Öncelikle açık hava filtresi kullanıdığınızda aracınızın gürültü seviyesi yükselecektir. Araç muayenelerinde buna da dikkat edilmektedir. Fakat açık hava filtresi araç muayenesinde hafif kusurlu olarak görülmekte ve muayeneden geçmektedir. Herhangi bir şekilde ağır kusur olarak gösterilemez. Çünkü aracın güvenliğini ve yol yolcu güvenliğini etkilememektedir. Bazı muayene istasyonlarında ağır kusurlu olarak yazılmıştır fakat daha sonrasında şikayet üzerine ağır kusur hafif kusur olarak değiştirilmiştir ve son 2 senedir açık hava filtresi hafif kusurlu olarak muayeneden geçmektedir.

acik-hava-filtresi-muayeneden-gecermi

Açık Hava Filtresi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Günümüzde birçok araçta kullanılmaya başlayan açık hava filtrelerinin kullanımı daha çok araçların performanslarında artış sağlamak için kullanılmaktadır. Daha fazla hava emen açık hava filtrelerinin ne olduğunu açıklayalım.

Açık Hava Filtresi Nedir ? Açık Hava Filtreleri Nerelerde Kullanılır ?

Motorun çalışma prensibi baz alınarak daha fazla hava emme olayı gerçekleştirilmesi sayesinde kolay yolla performans sağlamak isteyen araçlarda kullanılan motorlu taşıt malzemesidir. Normal hava filtrelerinin dar gözenekli oluşundan kaynaklanan hızlı kirlenmenin ve kirlenmeden kaynaklanan hava geçişinin zorluğunu , açık hava filtreleri sayesinde daha temiz ve hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Araç yapısına göre değişebilen açık hava filtreleri, araç performansından memnun olmayan kullanıcıların en düşük maliyetle performans arttırmak istediklerinde ek bir takviye olarak kullanabilmektedirler. Yine araç motorunun daha sağlıklı çalışması içinde takviye olarak istenebilmektedir. Tüm bunlara rağmen araçlarında daha fazla performans sağlamak isteyen müşteriler için en uygun bütçede ki çözüm olarak kullanılmaktadır.

acik-hava-filtresi-muayeneden-kalirmi

Açık Hava Filtresi Ne İşe Yarar ?

Motorlu taşıtların temel çalışma prensibine uygun olarak takviye etmek için kullanılan açık hava filtreleri, hava emilimi sayesinde yüksek oksijen kullanılarak daha fazla performans elde etmek için kullanılmaktadır. Motor silindirlerinde ki ateşlenme oranını maksimum düzeyde tutarak güçlü bir çalışma etkisi yaratmaktadır. Ancak genel olarak daha fazla hava emmesini ve standart filtrelerden farklı olarak performans üretmesi için kullanılmaktadır.

Açık Hava Filtresini Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Standart filtre kullanan araçların tıkanması daha hızlı gerçekleşebilir. Bu nedenle açık hava filtrelerinin kullanımı araçların daha temiz ve güçlü çalışmasını sağlayabilir.

Hızlı emiş gücüne sahip olan açık hava filtreleri, diğer filtrelere oranla daha fazla yabancı maddenin emilmesinin önüne geçemediği gibi, silindir aşınmalarına, motorun yıpranmasına ve çalışma ömrünün kısalmasında sebep olabilmektedir.

Yine de önerilen ya da önerilmeyen bir işlem olmasından öte standart hava filtreleri dışında kullanımlar, araç sahiplerinin tercihleri doğrultudunda araçlara takılmaktadır.

acik-hava-filtresi-cezasi-varmi

Açık Hava Filtresi Fiyatları

Araç servisleri , araç sahipleri için oldukça düşük bütçelerde açık hava filtresi temine edebilmektedirler. Maliyet açısından gayet uygun olan bu filtrelerin fiyatları 200 TL ile-1.000 TL arasında değişmektedir. Bazı markalarda fiyat aralığı yüksek olsa da düşük modeller içinde parça temin edebilmek mümkündür.

Açık Hava Filtresinin Cezası Var mı?

Açık hava filtresi kullanımı dışarıdan anlaşılabilmektedir. Özellikle trafik polisleri gürültü nedeniyle aracınızı çevirebilir. Çok fazla dikkat edilmese de aracınızı trafikten men edebilirler. Bu tamamen trafik polisinin inisiyatifindedir. Fakat kolay kolay ceza yazılmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.