Alanya Denizi Nasıl? Suyu Sıcak mı Soğuk mu? Derin mi? Sığ mı? Dalgalı mı?

Türkiye’nin Tatil Cenneti Antalya’nın En Büyük ve En Güzel İlçelerinden Biri Alanya. Milyonlarca Turisti Ağırlayan Efsane Denizi ve Otelleri Olan Alanya… Peki Daha Önce Tatile Gelmediyseniz Alanya Denizi Hakkında Bilgi Sahibi Olmanız Gerekiyor. Akla İlk Gelen Soruların Başında Alanya Denizi Nasıl? , Alanya Denizi Derin mi Sığ mı? , Alanya Denizi Taşlık mı Kum mu? Alanya Denizi Dalgalı Durgun mu? Alanya Denizi Soğuk mu Sıcak mı? Tüm Sorularınızın Cevabı Haberimizde…

Türkiye’nin en büyük tatil beldelerinden biride Alanya. Antalya iline bağlı Alanya’da 400’den fazla otel bulunmakta. Fiyat olarak ta bir çok tatil beldesine göre daha uygundur. Her bütçeye uygun Süper Lüks otellerden , 3 yıldızlı fakat son derece kaliteli hizmet veren apart otellere kadar bir çok seçenek bulunmakta. Alanya’da neredeyse tüm plajlar mavi bayraklıdır. Zaten Türkiye’de tatil yapanların ilk baktıkları tatil bölgelerinin başında gelir. Alanya’nın denizi nasıl ? Alanya’nın denizi soğuk mu? Alanya’nın Denizi hemen derinleşir mi yoksa sığ mı? Taşlık mı? Kum mu? Çok dalgalı mıdır yoksa sakin midir? Tatil planları yapacakların işine çok yarayacak bilgiler.

Alanya Denizi Nasıl?

Alanya Denizi ise kıyıdan mavi rengi ile başlar ve turkuaza dönüşen harika bir deniz rengi vardır. Alanya denizi genellikle ince sarı kumdan oluşur. Çakıllı denizi neredeyse hiç yoktur. Kumsalları son derece geniştir. Rahalıkla güneşlenmenize imkan sağlar. Bir çok bölgede deniz çok çabuk derinleşir. Bazı bölgelerde neredeyse 5 metre ilerlediğinizde su boyunuzu geçebilir. Alanya denizinde dalga genellikle öğleden sonra çıkar. Bazen denize girilmeyecek seviyede yüksek dalgalar olabilir. Alanya denizi son derece sıcaktır. Hatta Akdeniz bölgesinin en sıcak denizi Alanya denizidir.

Alanya Denizinde Deniz Salyası Var mı?

Alanya denizinde 2021 yazında Haziran ayı itibariyle deniz salyası görünmemektedir. Gönül rahatlığı ile denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Alanya tatil yöresini Doğu ve Batı olarak ayıracak olursak Bayı bölgesinde Damlataş ve Kleopatra Plajları bulunur.

Alanya Plajları

Kıyıda maviden turkuaza dönüşen denizin rengi, pırıltılı sapsarı incecik kumları, geniş kumsallı mavi bayraklı sahilleriyle yaz tatillerinin vazgeçilmez adresi. Alanya kent merkezinin tarihi yarımadaya göre batı ve doğu kıyısı plajlardan oluşuyor. Batıda Damlataş ve Kleopatra, doğuda Doğu ve Portakal plajları; kent dışında ise Ulaş, Konaklı, Fuğla, İncekum, Mahmutlar plajları bulunuyor.

Alanya Kleopatra Plajı

Alanya’nın denize girilebilecek en güzel plajı diyebiliriz. Özellikle ince kumu ve Akdeniz bölgesinde zor bulunan sığ suları ile harika bir plajdır. Sadece Alanya’nın değil tüm akdeniz ve çevresinin en meşhur plajları arasında yer alır. Yabancı turistler tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Alanya Kleopatra plajının suyu sıcaktır. Genelikle 27 ile 29 derece arasındadır. Çok fazla dalga olmaz genellikle öğleden sonraları dalga çıkar. Fakat öğleden önce son derece durgundur Çocuklu aileler için gayet güzel bir tercihtir. Ayrıca Gün batımı da Kleopatra Plajında kesinlikle izlenmesi gerekmekte.

Alanya Portakal Plajı

Alanya’nın mavi bayraklı en büyük ikinci plajıdır. Genellikle Kleopatra plajından sonra en çok ziyaretçi alan plajı diyebiliriz. İlçe merkezine çok yakındır. Arkasında Toros Daglarının heybetli gövdesi bulunur. Su sporları konusunda bir çok imkan sağlamaktadır. Hafif çakıllı kum plajı bulunmaktadır. Denizi fazla sığ değildir. Bazı bölgeleri çabuk derinleşebilmektedir.

Alanya Damlataş Plajı

Bölgenin En ünlü plajlarından biride Damlataş plajıdır. Doğal güzellikleri ve muhteşem deniziyle tatilcilerin tüm deniz ihtiyacını karşılar. mavi bayraklı bir plajdır. Fakat mavi bayrak bu deniz için azdır:) Plaj tamamen kumdan oluşur. Denizde hafif çakıllar bulunmaktadır.Ortalama 1 km uzunluğundadır. Turistler tarafından çok fazla ilgi çekmektedir.

Alanya İncekum Plajı

İncekum plajı tamamen kumdan oluşmaktadır. Ortalama 20 metre ilerleyince derinleşmeye başlar. Sıcacık bir suya sahiptir. Dalga genellikle olmaz. Durgun bir deniz kenarıdır. Muhteşem berrak ve masmavi bir deniz bulunmaktadır. Kesinlikle gidip görülesi bir plajdır. Plajın ortalama 30 metre ilerinde ise denizin dibinde doğal taşlar bulunmaktadır. Bazılarına ürkütücü gelirken bazıları için muhteşem bir manzara oluşturmaktadır. Şezlong ücreti 15 TL ‘dir

 

Yorumlar
  1. Selda kanit dedi ki:

    Alanya denizi bildiğiniz hamam suyu gibi . Denize serinlemek için giremiyorum. Dalga yok çoğu yeri taşlık. Hiç beğenmedim. Her yer rüşvet turist kaynıyor. Maşallah hepsi bikini bile giymiyor neredeyse 🙂 Rus kızlar için tatile gidecek bekarlar varsa kesin gitsinler. Rusya’nın ilçesi gibi Alanya. En çok Rus turist Alanya’da sanırım