Bebeklerde Göz Altında Morluk Neden Olur? Tehlikeli mi?

Bebeklerde Göz Altında Morluk Neden Olur? Tehlikeli mi?

Yenidoğan bebeklerde ve 1 -2 yaşındaki bebeklerde en çok görülen durumlardan biri göz altı morluğudur. Göz altı morluğu anlık yada dönemlik olabilmektedir. Fakat uzun süreli göz altı morluğu varsa tabi ki öncelikle doktora başvurmakta fayda var. Fakat göz altı morluğunun bir çok basit sebebi de bulunmakta ve bebeklerde göz altlarında morluklar ortalama 2 yaşından sonra tamamen kaybolmaktadır. Bu nedenle çok fazla endişeye gerekte yoktur.

Şunu başta söyleyelim. Bebeğinizin teni beyaz ise göz altında morluk gayet doğal bir durumdur. Özellikle yeni doğan bebeklerde beyaz tenli ise göz altlarındaki morluk belirgin olacaktır. Fakat bu morluklar çok fazla ise ve dışarıdan aşırı derecede belli oluyorsa tabi ki doktor tarafından muayene edilmesi şarttır.

bebeklerde-goz-altinda-morluk-neden-olur

Bebeklerde göz altı morlukları her bebekte farklılıklar göstermektedir. Fakat genel olarak korkulacak bir durum yoktur. Bu sorunu 4-5 başlık altında toplayabiliriz. Başta da dediğimiz gibi bebeklerdeki göz altı morluklarının en büyük nedeni deri inceliği ve beyaz tendir. Sonrasında ise dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olan demir eksikliği gelir. Demir eksikliği göz altlarında morluk yapabilmektedir. İkinci en büyük sebep ise alerji olabilir. Ve kendinizden de bilirsiniz çok uykusuz kalırsanız göz altlarınız morlaşır. Bu sebepler genellikle yenigoğan bebek göz altı morluklarının sebebidir diyebiliriz.

Bebeklerde Gözaltı Morluğu Tehlikeli midir?

Bebeklerde yukarıdaki saydığımız nedenler haricinde bir sorun varsa doktora başvurmalısınız ve detaylı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Fakat içiniz genel olarak rahat olsun bebeğiniz beyaz tenli ise derisi ince ise yada bir miktar uyku sorunu yaşıyorsa göz altlarında morluk olması doğaldır. Bu zamanla geçecektir. Ortalama olarak en geç 3 yaşına kadar deri kalınlaşır ve beyaz tendeki morluk belirtisi azalmaktadır.

https://korkmazhaber.com/bebeklerde-basi-saga-sola-sallama-neden-olur-normal-midir-27081.htm

Bebeklerde Göz Altında Morluk Nedenler ve Çözümleri

Öncelikle bu durumda canınızı kesinlikle hiç sıkmayın . Hem çok basit çözümü olan bir durum hemde kısa sürede gececek bir durumdur. Bebeklerde göz altı morlukları için bir çok neden saymıştık şimdi bu nedenleri kısaca açıklayalım.

bebeklerde-goz-alti-morluklarinin-sebepleri

Bebeklerde Alerji Yüzünden Göz Altında Morluk

Bebeklerde dönem dönem sık sık görülen sorunlardan biri alerjidir. Özellikle anne ve babada herhangi bir alerji varsa bu bebeğinizde de olma ihtimali doğaldır. Genellikle yeniğdoğan ve 1 yaşına kadar olan bebeklerde alerji yüzünden göz altlarında morluklar olabilir. Bu çok can sıkılacak bir durum değildir. Doktorunuz alerjik reaksiyonlar için tahlil ister ve bu tahlil sonuçlarına göre bebeğinizin neye alejisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede alerjisi olan gıda yada ortamdan bebeğinizi uzak tutarsanız göz altı morlukları da azalıp yok olacaktır.

Bebeklerde Beyaz Ten Yüzünden Göz Altında Morluk

Bebeklerde göz altında morluk sebeplerinden biride beyaz tendir. Beyaz tenli bebeklerde göz altlarında morluk eksik olmaz diyebiliriz. Bu sıkıntı yada endişe gerektiren bir durum değildir. Özellikle 2 yaşından sonra ten renginin de tamamen oturması ile birlikte göz altı morlukları kaybolmaya başlayacaktır. Eğer ki uzun süre geçmezse tabi ki ilk olarak doktorunuza danışmanızda fayda var.

Bebeklerde Uyku Sorunları Yüzünden Göz Altında Morluk

Bebeklerde göz altı morluklarının en büyük sebeplerinden biride uyku sorunlarıdır. Düşünün sizde uykusuz kaldığınızda yorulduğunuzda göz altlarınızda morluk görebiliyorsunuz. BUyku düzeni oluşmamış bebeklerde çok fazla görülmektedir. Sağlıklı bir uyku düzenine kavuşulduğunda bebeğinizdeki göz altı morluklarının da kaybolduğunu göreceksiniz.

Bebeklerde İnce Deri Yüzünden Göz Altında Morluk

Bebeğinizin artık her organı he cmi gelişiyor. Tabi ki derisi de gelişiyor. Şuan çok ince ve gün geçtikçe kalınlaşacak . Yetişkin formuna ulaşacak ve onu daha iyi koruyacak. Fakat bebeklik döneminde bebeklerin derisi çok incedir ve kolaylıkla morlukları gösterebilir. Hatta bazen damarlarını bile sayabilirsiniz. Korkulacak bir durum değildir. Özellikle 2 yaşına kadar bu morluklar belirginleşebilir yada arada kaybolabilir.

bebeklerde-gozaltinda-morluk-tehlikelimi

Bebeklerde Demir Eksikliği Yüzünden Göz Altında Morluk

Bebeklerde demir eksikliği bir çok belirti gösterir. Bunların başında göz altında morluklardır. Bebeğinizde demir eksikliği olabilir. Bunun çözümü için doktorunuza başvurmalısınız ve tahlil yaptırmalısınız. Bu sayede en azından bebeğinizin demir eksikliğinden mi göz altlarının morardığını öğrenebilirsiniz. Bu durumda hızlı ve basit bir şekilde çözülebilir ve bebeğinizin göz altı morlukları kaybolabilir.

Bebeklerde Susuzluk Yüzünden Göz Altında Morluk

Bebeklerde su ihtiyacı tam karşılanamazsa göz altlarında morluklar görülebilmektedir. Su dengesi iyi ayarlandığında göz altı morluklarının kaybolduğunu görebilirsiniz.

Bebeklerde Dengesiz Beslenme Göz Altında Morluk

Bebeğiniz dengesiz besleniyorsa belli dönemlerde aç kalıyorsa bebeğinizde göz altı morlukları görülebilmektedir. Düzenli beslenme göz altı morluklarının azalmasını sağlar.

Bebeklerde Göz Altında Morluk Tedavisi Çözümü

Bebeklerde göz altı morluklarının tedavisi yukarıdaki anlattığımız başlıklarda belirtilmiştir. Basit bir dille hiç riske girmeden bebeğinizin demir eksikliği olup olmadığını yada bir alerjisi olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzdan tahlil yapmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde hem alerjisi olup olmadığını hemde başka bir vitamin eksikliği var mı yok mu öğrenebilirsiniz.

Demir eksikliği varsa sidefer damla kesinlikle tavsiye ederiz. Son derece kolay kullanımlı ve bebeğinizin demir depolarını dokdurur.

Uyku düzeninden kaynaklı bir sorun var ise uyku düzenini oturtmanız gerekiyor. Öğlen uykusunu hergün belli saatlerde yaptırmalı, Akşamları da aynı saatte uyumasını sağlamalısınız. Uyku düzeni bebeklerde en çok göz altı morluğu yapan sebeptir. Bu nedenle uyku düzeni  oturursa göz altı morluklarında da azalma olduğunu göreceksiniz.

Düşük ihtimalde olsa solunum yolu enfeksiyonu varsa bebeğinizde göz altlarında morluklar olabiliyor. Bu nedenle hastalıklardan da kaynaklı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir