Dolu Yağışından Araba Nasıl Korunur? Dolu Hasarları Nasıl Engellenir?

Dolu Hasarı Nasıl Önlenir? Dolu Yağışında Araba Nasıl Korunur? Yolda Giderken Yağan Doludan Araba Nasıl Korunur? Dolu Yağışında Neler Yapılmalı? Tüm Sorularınızın Cevapları Haberimizde…

Son günlerde özellikle İstanbul’daki dolu yağışı nedeniyle binlerce aracın kaportasında doludan kaynaklı çukurluklar(göçükler) oluştu. Bir çok kaportacı da 2 ay geçmesine rağmen tamir işlemi için fırsat bulmak zor. Belkide 100 yılda bir denk gelecek bir dolu yağışı olduğunu düşünebilirsiniz.Fakat küresel ısınma ile birlikte bu şekilde ki yağışlar devamlı olması bekleniyor. Hatta daha da kötüleri yaşanabilir. Dolu yağışları ileriki yıllarda çok daha fazla olacağına kesin gözüyle bakılmakta. Bu nedenle böyle bir doğal afet durumunda neler yapabiliriz? doğu yağışında aracımızı nasıl koruruz? gibi sorularında cevaplarını bilmek gerekiyor. İstanbul ve çevresinde 15 dakika yağan dolu 180.000 civarındaki araçta hasar oluşturdu. Bu rakam tabi ki sigortaya yansıyan rakamlar. Tahmini hasarlı araç sayısının 250.000 olduğu tahmin ediliyor.

Yolda Giderken Araba Doludan Nasıl Korunur?

Yolda gidiyorsunuz ve bir anda dolu yağışı başladı. Girebileceğiniz bir kapalı alan yada benzinlik varsa hemen aracınızı kapalı bir alana çekmelisiniz.Fakat girebileceğiniz kapalı bir alanda yok. Bu gibi durumlarda ise yapacağınız en akıllıca yöntem kenara park edip araç içindeki paspasları aracın kaportasına sermektir. Bu sayede aracın büyük bir kısmını zarar görmekten kurtarabilirsiniz.


Dolu yağışından nasibini almış bir aracın tavanı.

Otomobil Dolu Hasarlarından Nasıl Korunur?

Tabi ki bu sorunun ilk cevabı kapalı bir otoparkta tutmak en kolay çözüm. Fakat Türkiye’de araçların %95 i dışarıda park edilmekte. Peki yapabileceklerimiz neler? Öncelikle aracımızı park ederken ara sokaklarda ise karşılıklı evler olan yerlere park etmek açık alana park etmekten daha iyidir. Çünkü arada kalması demek dolu parçalarının hızının kesilerek gelmesi demek. Ayrıca mümkünse ağaç altına park etmekte dolu tanelerinin hızını keser.

Dolu başladığınızda aracınız açık alanda ise yapabileceğiniz en mantıklı hareket ise aracınızın üstüne kilim yada bir örtü sermektir.

Yukarıdaki resimde dolum yağışında abimiz arabasını nasıl koruduğunu görüyoruz. Dolu başladığı an evdeki tüm kıyafetlerini arabanın üstüne yığıyor. Bu sayede dolu taneleri arabasına zarar vermiyor.

Yukarıdaki resimde ki yöntem ise kesinlikle tavsiye etmediğimiz yöntem . Fakat mal canın yongasıdır diye boşa dememişler. Abimiz arabasının üstüne çıkmış ve dolulara  karşı vücudunu siper etmekte. Başka bir arkadaşı ise daha akıllı ve bir kilimi ön kaputa sermeye çalışmakta. Tabi ki bunlar işin eğlenceli ve komik yönleri.

İstanbul’da Beklenen Doludan Korunmak İsteyen Vatandaşların Çözümleri

Yorumlar
  1. Aykut yigen dedi ki:

    Doludan arabam mahfoldu. Kaportacilar ise full . Arabamı doludan korumak için tavsiye lerinize uyucam çok teşekkür ler. Aracım doludan çok kötü oldu.