Ebay-Amazon-Aliexpress Yurtdışından İlaç,Kozmetik Getirme

İnternet artık hayatımızda tüm işlerimizi halledebildiğimiz yer. Yemek söylemekten giyinmeye alışverişe kadar büyün her işimizi internet üzerinden yapıyoruz. İnternet sayesinde alacağımız ürünlerinde en uygunlarını bulabiliyoruz. Fakat istediğimiz çoğu ürün Yurt dışında çok daha uygun fiyatlara satılmakta. Bunların başında ilaç ve kozmetik ürünleri gelmekte. 2013 yılına kadar Aliexpress.com Amazon.com ve Ebay.com gibi benzeri bir çok siteden alınan kozmetik ilaç vücut geliştirme ürünleri sayı olarak fazla olmadığı sürece rahatlıkla ülkemize sokabiliyorduk. Fakat 2013 teki gümrük yasası nedeniyle bu ürünleri artık sokmamız çok zor.

Peki yurtdışı sitelerinden alınan ilaç kozmetik benzeri ürünleri nasıl sokabiliriz? Ukim’de Bekletilen Kargolar?

Evet bu sorunun cevabı biraz zor ama imkansız değil. Öncelikle yurt dışından bir saç ilacı sipariş verdiğimizi düşünelim. Sitemiz ebay.com. Herkesin malum bildiği Kirkland minoxidil (Saç dökülmesini önleyen ve yeni saç çıkaran ilaç) ilacını sipariş verelim. Maximum 12 aylık sipariş verebilirsiniz. Söyle düşününki gümrük memuru bu siparişinizin ticari olduğunu düşünmemeli. Siparişi verdiniz ve beklemeye başladınız. Ortalama Amerika’dan bu sipariş 15 ile 30 gün arasında gelmekte.Ürününüz %99 gümrükte takılacaktır. Ürün takılması nedeniyle Size PTT tarafından bir evrak gelecek. Ürün gümrük memurları tarafından bekletilmektedir diye.

Ürünü alabilmek için de tek yolunuz herhangi bir doktora ürünün isminin bulunduğu reçete yazdırmak. Eğer bu reçeteyi yazdırırsanız ürününüzü 2-3 liralık bir ardiye ücreti vererek alabilirsiniz. Peki bu işlemler nasıl ilerliyor. PTT memuru size bekletildiğine dair Kağıdı aldığınızda İstanbul’da iseniz Başakşehir de Bulunana Ptt Gümrük Müdürlüğüne (UKIM Müdürlüğü) bizzat gitmeniz gerekmektedir. Bizzat giderseniz yanınızda Size gelen tebliğat ve Reçete olması yeterlidir. Gümrük Memurları evraklarınızı kontrol edip ürününüzü size teslim edecektir. Fakat Başakşehir Bölgesine uzaksanız ne yapmalısınız? Bunun içinde 0212 567 65 65 veya 0212 544 49 82 bu iki numaradan bir memura ulaşıp konuyu anlatınız. Konuyu anlattıktan sonra size bir fax numarası verilecek. Bu fax numarasına tebliğat ve reçetenizi gönderin. 2-3 gün içinde ürününüz size gönderilecektir.

Unutmayın aslında neredeyse tüm ürünlerde aynı prosedür işlemekte.

Başakşehir’de Bulunan PTT (UKIM)Uluslararası Kargo İşleme Merkezi’ne nasıl gidilir?

Adres: Bedrettin Dalan Cad. İkitelli OSB Aykosan Sanayi Sitesi 2. Kısım İkitelli
Başakşehir / İstanbul
Çalışan ve Cevap Verilen Telefon Numaraları: 0212 567 65 65 veya 0212 544 49 82

PTT (UKIM)Uluslararası Kargo İşleme Merkezi Çalışma Saatleri :
PTT (UKIM)Uluslararası Kargo İşleme Merkezi Mesai Saatleri Hafta içi Öğleden önce 8:30 ile 12:30 arasında , Öğleden sonra 13:30 17:00 arasındadır.

Yorum

  1. Arkadaslar almanyadan kemik erimesi ilacı siparisi verdim.geçenlerde gonderen firmaya e mail gönderdik. Kargonun nerde olduğuna dair.onlarda izmirde olduğunu söyledi.ilaç elime ulasir mi.bir sorun yaşanır mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir