İtfaiyeci Maaşları, İtfaiyeci Nasıl Olunur Şartları Neler? İtfaiyecilik Sınavları

İtfaiyecilik Günümüzde Hem Heyecanlı Hemde Devlet Memurluğu Açısından Son Derece Güzel Zevkli Bir İştir. Tehlikesi Tabi ki Var Fakat Masa Başı İş Yapmaktan Çok Daha İyidir. Peki İtfaiyeci Maaşı Ne Kadar? İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Eri Olma Sınavları Neler? İtfaiyeci Olmak İçin Aranan Özellikler ve Şartlar Neler ? Hepsi Haberimizde…

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

             İtfaiyecilik çoğu zaman kahramanlıklarla dolu olan bir görevdir. Bu görevin kutsallığı pek çok kişinin bu işi gönüllü olarak yapma isteğini de artırmaktadır. İş imkanı olarak iyi olan itfaiyecilik mesleği için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir. Erkek adaylar için askerliğini yapması ya da askerlik ile bir ilişiğinin bulunmaması gerekmektedir. En az lise mezunu olmak ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bir kişinin itfaiyeci olabilmesi için kasıtlı olarak herhangi bir suç işlememiş olması gerekmektedir. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun adaylar için aranan bölümler Beden eğitimi ve spor yüksekokullarından mezun olmak, uluslararası ilişkiler, malike, kamu yönetimi gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca bazı mühendislikler ve mimarlık bölümlerinden de alımlar yapılabilmektedir.

İtfaiyeci Maaşları

             İtfaiyecilik meslek gereği can ve mal güvenliğini, sağlamayı amaçladığından tehlikeli iş statüsüne girmektedir. Pek çok kişi internet üzerinden itfaiyeci ilanlarını takip ederek bu mesleğe atılmayı düşünmektedir. İtfaiyecilik mesleğinin tercih edilmesindeki en büyük sebeplerinden biri de çalışanların aldıkları maaştır. Pek çok işte olduğu gibi itfayiecilik mesleği de bulundukları rütbeye göre farklılık göstermektedir. İtfaiyelerde rütbe olarak itfaiye eri, itfaiye çavuşu, itfaiye başçavuşu ve itfaiye amiri olmak üzere çeşitli rütbelere ayrılmaktadır. İtfaiye erlerinin en düşük maaşı 2016 yılı itibari ile 2900 olarak bilinmektedir. En yüksek maaşı itfaiye amirleri almaktadır. İtfaiye amirlerinin maaşı ise 2016 yılı itibari ile 4000 olduğu bilinmektedir. İtfaiyeciler büyük şehirlerde 200 tl olmak üzere yol ücreti almaktadırlar. Bunun yanı sıra 600 TL civarı yemek ücreti de almaktadırlar. İtfaiyeciler yılın iyi ayı Ocak ve Temmuz olmak üzere maaş zammı alırlar. Bunun yanı sıra evli olup eşi çalışmayan itfaiyecilerin aile yardımı tazminatı alma hakları da bulunmaktadır. Çocuklu itfaiyecilerin maaşlarına 45-50 tl ek ücret eklenmiştir. İtfaiyecilerin eşi çalışmaması nedeniyle aldıkları ek ücret ise 174 tl olarak belirlenmiştir.

İtfaiyeci Olmak İçin Aranan Özellikler ve Şartlar

             İtfaiyeci olmak için aranan şartlardan biri de yaş şartının. Buna göre itfaiye eri olarak göreve başlamak için 30 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. KPSS puanına göre belirlenen taban puanı almış olmak gerekmektedir. Buna göre taban puan 70 olarak belirlenmiştir. İtfaiyeci olarak göreve başlamak için aranan şartlar altında herhangi bir engelin bulunmaması da gerekmektedir. Sağlık raporunda kapalı mekan, yükseklik gibi durumlara karşı herhangi bir korku ve tehlike yaratacak durumun bulunmaması gerekir. İtfaiye erlerinde aranan özelliklerden biri de boy ve kilo orantılarının uygun olmasıdır. Buna göre boy ölçüsü olarak erkeklerde 1.70 cm boy, kadınlar da ise 1.67 cm olması gerekmektedir. Kilo olarak ise boylarıyla orantılı olarak artı eksi 10 kg arasında olması gerekmektedir. İtfaiyeci olabilmek için aranan bir başka nitelik ise herhangi bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışıyor olmamak şartı aranmaktadır.

Yorumlar
  1. Hatip yürek dedi ki:

    Hayatimdan olmak isteyip

  2. Hatip yürek dedi ki:

    Icisleri bakanligina nasil yazi gonderebilirim itfaiyeci olmak için