saç ekimien iyi uyku ilaçları

Kedi Aşı Takvimi ve Fiyatları 2023 (Yavru ve Yetişkin Tüm Cins ve Irk Kedilerin Aşı Takvimi)

Kedi Aşı Takvimi , Kedi Aşısı Fiyatları 2023 , Yetişkin ve Yavru Kedi Aşı Takvimi ve Fiyatları, Kedi Hastalıkları İçin Aşılar ve Fiyatları, Kedi Hastalıkları Mantar Kuduz, Parazit Lösemi ,Panlökopeni, Herpesvirus Hastalığı Aşı ve Fiyatları 2023

06.11.2022
0

Hızlı İçerik Rehberi

Kedilerin Aşı Takvimi ve Aşı Fiyatları 2023

Kedi aşı takvimi kediler için hayati önem taşımaktadır. Özellikle son dönemde evde kedi bakan sayısı pandemi ile birlikte bir hayli artmıştır. Bir çok yalnız yaşayan kişi evde dost arkadaş olarak kedi bakmaya başladı. Kediler hem sadık birer dost hemde canınız sıkıldığında muhteşem bir arkadaş olabilmekte. Tabi ki kedilerinizin sağlıklı ve uzun bir ömrü olsun istiyorsanız kesinlikle aşılarını zamanında yaptırmanız gerekiyor. Yetişkin Kedi aşılama takvimi bu nedenle çok önemli. Kediler çok çabuk virüs kapabilir ve bakterilere karşı vücutları dirençsizdir. Özellikle bazı virüsler kısa sürede kedinizi kaybetmenize sebep olabilir. Kedilerin bağışıklık sistemleri de çok zayıftır. Özellikle yavru kedi aşı takvimine uymaya kesinlikle çok dikkat etmelisiniz. Kedilerin aşı fiyatları 2023 yılında neredeyse %30 civarında arttı. Maalesef pandemi sürecinde ülkeye yurt dışından çok zor aşı geldi. Aslında en büyük artışın sebebi de bu oldu.

Kedi aşı takviminde kesinlikle yaptırmanız ve ihmal edilmemesi gereken 3 aşı bulunmakta. bu aşılar Karma Aşı, Kuduz Aşısı ve Lösemi aşısıdır. Ayrıca Mantar aşısıda çok önemlidir. Ne kadar yaptırmayan çok fazla olsa da bize göre kesinlikle yaptırılması gerekmekte. Ayrıca parazit uygulamaları da kediler için çok önemlidir. Parazit aşıları kedi aşı takvimi başlamadan önce kesinlikle yapılmalıdır. Bu sayede aşılar çok daha sağlıklı bir şekilde kedinizi sağlıklı tutacaktır.

Yavru kedi aşı takvimi doğumdan 45 gün sonra başlar . Özellikle anne sütü ile beslenen kedilerde antikor anneden yavru kediye geçmektedir. Yavru kediler anne sütünü 45 gün aldıktan sonra aşılama yapılabilir. Fakat 45 günden önce aşı yapışmasını tavsiye etmiyoruz. Anne sütü alamayan kedilerde ise parazit aşısının kesinlikle yapılması gerekmektedir.

Parazitler bağışıklık sistemini zayıflatır. Parazit uygulaması maalesef her veteriner yapmamakta fakat kesinlikle tüm aşılardan önce parazit uygulamasının yapılması gerekmektedir. Veterineriniz tavsiye etmese bile kesinlikle parazit uygulaması yaptırmak istediğinizi belirtiniz. Parazit uygulaması yapılan kedilerin aşıları da son derece başarılı ve hastalıklardan son derece koruyucu olduğu gözlenmiştir.

yetiskin-kedi-asi-takvimi

Kedilerin Olması Gereken Aşılar

İç ve Dış Parazit Aşısı

Kedilerde parazitler son derece kolay çoğala bilmektedir. Parazit aşıları kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan aşılardır. Aşılardan önce kesinlikle uygulanmalıdır. Aşılar çok daha sağlıklı bir şekilde bağışıklık kazandırmasını sağlar.

Karma Aşı

Karma aşılar tüm kedi cinsleri ve ırkları için 2 doz uygulanan bir aşıdır. İçerisinde bir çok hastalığa karşı ölü ve güçsüzleştirilmiş virüs bulunmaktadır.Genellikle 15/20 gün ara ile yapılmaktadır ve aşılar tam bağışıklık sağlamaktadır.

Kuduz Aşısı

90 günlük civarında olan kedilerde uygulanmaktadır. Bu aşı kedilerin karnesinde kesinlikle olması gerekmektedir. Kanunen mecburi olan tek aşıdır. Hem kendi sağlığınız hemde kedinizin sağlığı için kesinlikle atlanmaması gereken bir aşıdır.

Lösemi Aşısı

Her yıl tekrarlanması gereken bir aşıdır. Bu aşı FelV virüsüne karşı kedinizin bağışıklık sağlamasını sağlar.

kedi-asi-karnesi

Yavru Kedi Aşı Takvimi ve Süreleri

Yavru kedilerde aşılama en az 45 günlük iken yapılmaya başlanmalıdır. Yapılacak aşı uygulamaları ve süreleri ise;

 • 45 günlük Kedilerde : İç Dış Parazit Uygulama Aşısı
 • 60 Günlük Kedilerde 1. Doz Karma Aşı (Adeno, HCC, Parvo, Distamper, Leptospira, Parainfluenza) 
 • 75 Günlük Kedilerde 2. Doz Karma Aşı (Adeno, HCC, Parvo, Distamper, Leptospira, Parainfluenza) 
 • 90 Günlük Kedilerde Kuduz Aşısı(Rabies)
 • 105 Günlük Kedilerde Lösemi Aşısı
 • 120 Günlük Kedilerde Mantar Aşısı

Yukarıdaki aşılar muhakkak bu süreler halinde vurulması şarttır. Bu aşılardan sonra kediniz %80 kedi hastalıklarına karşı bağışıklık kazanmış olacaktır.

1 Yaş Üstü Yetişkin Kedi Aşı Takvimi ve Süreleri

Yetişkin kedilerde ise her sene yapılması gereken 3 aşı bulunmaktadır. Bu aşılar kedilerde %80 üzerinde oranda bağışıklık sağlanır.  Aşağıdaki aşılar ortalama 1 ile 2 haftalık periyotlar şeklinde yapılmalıdır.

 • Karma Aşı
 • Kuduz Aşısı
 • Lösemi Aşısı

Ayrıca ortalama 2/3 ayda bir iç ve dış parazit uygulamaları yapılması tavsiye edilmektedir.

kedilerde-asi-zararlimi

Kedi Aşı Fiyatları 2023

Kedilerde aşılar köpeklerde olduğu gibi kiloya göre yapılmaz. Sadece çok obez kedilerde aşılama belki 1 doz fazla yapılabilmektedir. Fakat yinede bu konuda veterineriniz karar verecektir. Kedi aşı fiyatları 2023 yılında geçen senelere göre biraz arttığından bahsetmiştir. Genel olarak ortalama veterinerlerde fiyatlar değişken olsa da genel olarak 10 TL ile 30 TL arasında fiyatlarda oynama olabilmekte. Aşağıdaki fiyatlar olması gereken ve aşının hakkı olan fiyatlardır. Genellikle tüm veterinerler de bu fiyatlara kedi aşısı yapmaktadır.

İç Dış Parazit Uygulaması Fiyatı : 140 TL

Karma Aşı 1. ve 2. Doz Fiyatı :130 TL

Kuduz aşısı Fiyatı : 120 TL

Mantar Aşısı Fiyatı :200 TL 

Kösemi Aşısı Fiyatı: 150 TL 

Yukarıdaki fiyatlar dediğimiz gibi standart fiyatlardır. Lüks semtlerde fiyatlar bir miktar yüksek olabilmektedir.

Kedilerde Aşılama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Kediler aşılamadan sonra ve önce banyo yaptırılmamalı su ile teması olmamalıdır.
 • Kedinizin sağlık durumu veteriner tarafından kontrol edilmeli sorun yoksa aşılama yapılmalıdır.
 • Kediler stresli ise aşı yapılmamalıdır. Kediniz rahat olduğu dönemlerde aşılama çok daha iyi bağışıklık sağlar.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsa kediniz veteriner tarafından incelenip öyle aşılara başlanılmalı.
 • Kedilerde aşılama öncesi ateş kontrol edilmeli ve 38,5 ile 39.5 derece arasında değilse aşılama yapılmamalıdır.
 • Kedilerde Aşılama yapılmadan önce parazit uygulamaları yapılması önemlidir. Çünkü parazitler bağışıklık sistemini aydınlatabilmektedir.
 • Kedilerde Aşılama 45 günden önce kesinlikle başlanmamalıdır. Kedilerde aşı öncesi tüm sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

yavru-kedi-asi-takvimi

Kedi Aşılarıyla Önlenen Kedilere Özgü Hastalıklar

Parazit

Neredeyse tüm cins ve ırk kedilerde parazit sorunu olmaktadır. İÇ ve Dış parazit uygulamaları sayesinde kediniz parazitlerden korunur. Özellikle gastra intestinal sistemlerde bulunan parazitlere yapılan uygulamalar parazit oluşumunu engeller. Dış parazitler ise kene pire bir uyuz gii canlılara karşı yapılan bir uygulamadır. Ayrıca bu konakçılar ciddi hastalıklara sebep olurlar. Kedinizin kanını emerler ve farklı mikrop ve bakterileri vücutlarına taşıyabilirler.

Karma Aşısı

Kedilerde karma aşı takviminde en önemli aşılardan biridir. Karma aşılar Felin Calici, feline parvos, herpesVirus gibi virüslere karşı koruma sağlamaktadır. 1 Yaşından itibaren her yıl rutin olarak aynı dönemlerde uygulanması gerekmektedir. Bu aşının koruduğu hastalıklar ise feline calicivrus, feline rhinotracheitis ,feline panleukepenia hastalıklarıdır.

Feline Panleukepina(Kedi Panlökopeni): Özellikle yavru kedilerde çok sık görünen ölümcül ve bulaşıcı viral hastalıklardan biridir. İştahsızlık ishal ve kusma başlıca belirtileridir. Ölümcül bir hastlalıktır. Kanlı ishalde görülebilmektedir.

Feline Rhinotracheitis(Kedi Herpesvirus) : Aslında İnsanların yaşadığı grip ve gezle gibi belirtileri vardır. Kedi Gribi ve nezlesinde , Hapsırma , Burun ve Göz akıntısı meydana gelir. Özellikle Yavru kedilerde ölümcül ve bulaşıcı bir hastalıktır. Sokak kedilerinde çok sık rastlanmaktadır.

Feline Calicivrus (Kedi Kalisvirus) : Ağızda yaralara sebep olan solunum yollarını etkileyen dil ve damakta kanamalara sebep olan bir hastalıktır. Kedilerde ağızda ağır bir koku oluşturur. Ülser kaynaklı iştahsızlık görülebilir.

Kuduz Aşısı 

Kuduz aşısı yasal olarak zorunlu olan tek aşıdır. Kuduz çok hızlı bulaşabilen bir hastlaıktır. Özellikle kedilerde çok hızlı vücudu sarar. Bilinç kaybı, Salya akıntısı ve yutkunma sorunları ve kısa süre bölgesel felçler olarak kendini gösterir. Kedi sahiplerinede bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle kuduz tehlikeli bir hastalıktır. Kedilerde bulaşma genellikle salya , ısırma ve tırnaklama ile olur. Kuduzun tedavisi yoktur. Aşılama ile önüne kolaylıkla geçilir. Kuduz aşısı 3 aylık yavru kedilere yapılır. 3 ay öncesinde yapılmasının hiçbir anlamı yoktur. Anneden gelen savunma hücreleri yok eder ve 3 ay sonrasında kuduz aşısı olunmaz ise kediniz kuduz olabilir.

Lösemi Aşısı

Lösemi kedilerde her sene yapılması gereken önemli bir aşıdır. FelV virüsüne karşı kedinizin bağışıklık kazanmasını sağlar. Kan,Sür Tükürük ve Burun akıntısı ile bulaşabilir. Kesin bir tedavisi bilinmemektedir. Bu virüs bulaştığından bağışıklık sisteminin güçlendiren takviyeler yapılır.

FIV(Kedi Aids)

İnsanlarda görülen AIDS benzeri bir FIV salyadan bulaşır. FIV belirtileri ise ishal, Kilo Kaybı, sepsis, lenfadenopati ve ateş yapabilir. Özellikle ilerleyen dönemlerde Ağız içi lezyonlar, İshal, Kilo Kaybı, Böbrek hastalıkları, Kanser ve rhinit görülebilir. Tehlikeli bir hastalıktır ve ölümcüldür.

kedi-asi-fiyatlari

Kedi Aşılarıyla İlgili Bilinen Yanlışlar

Kediler aşılandıktan sonra %100 korunur düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Ortalama olarak yapılan incelemelerde %80 civarında koruduğu ortaya çıkmıştır. Büyük bir orandır ama tabiki yukarıdaki hastalıklara yakalanma riski vardır. Özellikle dışarıda diğer kedilerle ve hayvanlarla temas ettirilmesi kedilerde hastalık riskini arttırır.

Aşılarda zararlı toksinler olduğu kanısı da kesinlikle yanlıştır. Bu konuda kanıtlanmış bilimsel bir makale ve kanıt yoktur.

Yaşlı kedilerde aşılama gereksiz diye söylentiyi çok duyabilirsiniz. Fakat bu söylentiler kesinlikle yanlıştır.

 

 
Dİğer Kaynaklar