Kulak Tüpü Ameliyatı Fiyatı 2024, Sonrası ve Yorumlar

Kulak Tüpü Ameliyatı Nedir?, Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır?, Kulak Tüpü Ameliyatı Öncesinde Yapılacaklar , Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrasında Yapılacaklar, Kulak Tüpü Ameliyatı Hangi Sonuçları Ortaya Koyar?,Kulak Tüpü Ameliyatı Kimlere Yapılır?,Kulak Tüpü Ameliyatı Neden Tavsiye Edilmektedir? , Kulak Tüpü Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır 2024? Kulak Tüpü Ameliyatı için En İyi doktor ve Hastane

Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak tüpü ameliyatı geniş kapsamlı bir operasyon olarak karşımıza çıkar. Yaygın görülen rahatsızlıklar arasında yer alan işlemlerden biridir. Farklı nedenlere bağlı olarak orta kulaktaki hava basıncında azalma görülmesi ve işitme kemikçiklerinin ve zarın zarar görmesi sonucu işitme sorunları için uygulanmaktadır. Dolayısıyla ilk olarak işitme kaybının ana nedenini belirlemek çok önemlidir. Bu aşamada esasında en kritik aşama olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç kulak öncesi kısma orta kulak denir. Burası ayrıca tüm bedenin dengesinin düzenlendiği yerdir. Burada doğal durumlarda hava bulunmaktadır. Hava basıncında görülen azalmalarda orta kulak boşluğu sıvı ile dolabilir. Bu sıvının olması işitme kemikçiklerinin işini yapmasını engelleyerek duyma kaybı yaşanmasına sebep olur. Bu hallerin önüne geçebilmek için kulak tüpü takılması gerekir. İşlemin amacı hava takviyesinin düzenlenmesi ve tüm işlevlerin yeniden doğru bir biçimde yapılmasını sağlamaktır.

kulak-tupu-takilmasi-ameliyati

Kulak Tüpü Ameliyatı Nedir?

Özellikle orta kulak bölümünde ortaya çıkması muhtemel işitme kaybının engellemesine yönelik olarak gerçekleştirilen operasyona kulak tüpü ameliyatı denir. Kulak tüpü ameliyatı orta kulaktaki hava basıncını düzenlemek amacıyla yapılmaktadır. Böylece orta kulağın normal işleyiş düzenine dönmesine destek olmaktadır. Genel olarak kulak tüpü ameliyatları öncesinde kapsamlı bir tanı süreci yer almaktadır. İsabetli bir tanı neticesinde kulak tüpü ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Duymak insan hayatında büyük önem sahiptir. Orta kulağın sıvı biriktirmesi problemi de ciddiye alınması gereken bir problemdir. Çoğunlukla bu sıkıntının nedeni östaki borusunda olan sorunlardır. Orta kulağın havalanma sorunu varsa bu ameliyata gerek duyulur. Ayrıca östaki borusu boşluğunda doku kaybının yaşanması da tedbir gerektiren durumlardandır.

Dalış ve uçuş gibi etkinliklerin ardından yaşanan yüksek basınç yüzünden travmaların görülmesi de ameliyatı gerekli kılar. Yarık damaklar ve down sendromuda östaki borusunun istenen düzeyde gelişmesine engel olacağından ameliyata ihtiyaç duyulan hallerdendir. Vücudun hem işitme hem de denge işlevi için orta kulak çok önemlidir. Buradaki havanın dengeli yapıda tutulması şarttır. Kulak tüpü ameliyatı bu aşamada devreye girmektedir.

Orta kulaktaki sıvı birikmesi nedeniyle ortaya çıkan denge ve konuşma problemleri operasyon sonunda bitecektir. Yine bu problemden dolayı yaşanan davranış ve uyku sorunlarında da iyileşme görülür. Yerleştirilen tüplerin ne kadar kulakta kalacağı ise haşatının özelliklerine ve tüpün çeşidine göre farklı olacaktır. İlk kez tüp taktıracak kişiler için daha kısa süreli olanlar tercih edilir. Belli bir süre sonra tüp beden tarafından atılır.

Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Duyma kayıplarını önlemek için kulak tüpü ameliyatları gerçekleştirilir. Bu şeklide kulak normal bir şekilde görevlerini yapmayana devam ederek sorunsuz işler. Ameliyat yetişkinlerde lokal anestezi altında yapılırken çocuklar için genel anestezi kullanılmaktadır. Zarın alt tarafına iki milimetre boyutlarında minik havalandırma tüpü yerleştirilir. Bu tüpün bir ucu duş kulaktayken diğeri orta kulakta olur. Kulak tüpü ameliyatı süreci oldukça titiz bir süreçtir. Bu sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması için mutlaka alanında uzman olanların sürece dahil olması gerekmektedir.

Tüpün işlevi biriken sıvıyı çekmesi ve oradaki hava dengesinin tekrar oluşturulmasıdır. Sık sık tekrar eden sinüs enfeksiyonlarında da tercih edilebilecek bir işlemdir. Kişiye anestezi verildikten sonra mikroskop ile kulak yoluna gidiş yapılır ve zar çizilir. Bu çizikten sıvı atılır ve gerekirse tüp konulmaktadır. Hasta çocuk ise kulaktaki sorunlarda önemli etkileri bulunan geniz eti de operasyon sırasında alınır.

Ameliyat sonrasında hastanın kulağında gözle görülebilen bir farklılık yaşanmaz. Ancak oldukça hassas olan bu bölgenin sağlığına kavuşması sağlanır. Gelecekte de sağlıklı bir çalışma olacak şekilde düzenlemeler yapılır. Bu ameliyatla birlikte sıkıntının tekrarlama riski ciddi oranda düşüş gösterir. İşitme sorunları da ortadan kaldırılır.

kulak-tupu-ameliyati-fiyati-2023

Kulak Tüpü Ameliyatı Öncesinde Yapılacaklar

Kulak tüpü ameliyatı öncesi ve sonrası süreçte dikkatli davranmak gerekmektedir. Yaygın bir ameliyat olsa da öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ameliyatın başarılı olabilmesi için bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Operasyon öncesinde hastaneyle iletişim doğru bir şeklide kurulmalıdır. Hastaların yapması gerekenler şunlardır:

 • Ameliyattan en az ön gün önce kan sulandırıcı ilaçlar almak bırakılmalıdır.
 • Varsa başka hastalıklarla ilgi kullanılan ilaçlar hakkında hekim bilgilendirilmelidir.
 • İşlem öncesinde alkol kullanılmamalıdır. Sigara içmemek de gerekir.
 • Operasyondan sonra banyo yapma süresi uzayabileceğinden temiz gelinmelidir.
 • Başlamış olan öksürük ve ateş gibi belirtiler doktorla paylaşılmalıdır.
 • Makyaj, oje, saç spreyi kullanılmamalıdır.
 • Ameliyattan önceki altı saat boyunca yeme içme faaliyeti yapılmamalıdır.
 • Önden iliklemeli, giyip çıkarması kolay kıyafetler getirilmelidir.

Kulak tüpü ameliyatı öncesindeki süreçte kapsamlı bir araştırma sürecinin içerisinde yer alıyor olmanız; bu tarz operasyonlardan istediğiniz etkiyi tercih etmenizi mümkün kılacaktır. Bu aşamada klinik tercihine dikkat etmekle birlikte alanında uzman bir ekibin bulunup bulunmadığına da dikkat etmeniz her zaman önerilmektedir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrasında Yapılacaklar

Gerçekleştirilen ameliyattan en yüksek verimin sağlanabilmesi için işlem sonrasında yapılması gerekenlere dikkat etmek gerekiyor. Operasyon sonrasında sargının çıkarılması iki ya da üç gün alabilir. Süreçte doktorun önermiş olduğu ilaçların zamanında ve eksiksiz alınması gereklidir. İlk günlerde kusma, baş ağrısı, hafif ateş ve bulantılar görülebilir. Bunların aşırı olması halinde hekimle iletişime geçilmelidir.

Operasyonun ardından doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Takip eden iki hafta boyunca kişiyi yoran bedensel aktivitelerden kaçınmak ve daha çok dinlenmek gereklidir. Uzun süre çiğneme gereken ve sert yiyecekler ağrıya neden olabileceği için kaçınılması iyi olur. Yumuşak ve bol sulu besinler tercih edilmelidir. Bu ameliyat sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uygun davranıyor olmanız, bu süreci daha konforlu bir şekilde atlatmanızı mümkün kılar.

Kulak Tüpü Ameliyatı Hangi Sonuçları Ortaya Koyar?

Kulak tüpü ameliyatları; orta kulak bölümüne hava girmesini sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir. Kulak tüpleri; kulakta oluşan iltihapların önlenmesinde kritik bir etkiye sahiptir. Bu aşamada kulak tüpü ameliyatı olduktan sonra kulağa su kaçmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü kulağa su girmesi neticesinde suda yer alan bakteriler ve virüsler, orta kulakta sorunlara neden olabilir.

kulak-tupu-nasil-bir-parca

Kulak tüpü ameliyatı ortalama 15 dakika kadar süren bir operasyondur. Bu operasyon lazer yardımı ya da küçük bir neşterle yapılmaktadır. Orta kulaktaki sıvıların çıkarılması sonrasında bu bölgeye tüp takılarak; orta kulağa hava girmesi sağlanmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında kulak tüpü ameliyatının geniş kapsamlı sonuçları ortaya koyan bir operasyon olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Kulak Tüpü Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kulaklarındaki sorunlar ciddiye alınması gereken türdendir. Bu nedenle ameliyatın kimlere yapılacağı hekimlerin ayrıntılı muayenesi sonrasında belirlenmektedir. Kulak enfeksiyonu yaşayan bütün çocuklar için ameliyat söz konusu değildir. Arada sırada yaşanan enfeksiyonlar çocuklar için normaldir ve ilaç tedavisi gerektirir. Fakat çocuklarda kulak tüpü ameliyatı gerektiren bazı durumlar bulunur. Bunlar mevcutsa operasyon önerilir. Kulak tüpü ameliyatı öncesinde mutlaka kapsamlı bir tanı süreci yer almak durumundadır. Ancak bu sayede isabetli bir şekilde bu operasyonunun istenilen etkiyi ortaya koyup koyamayacağına dair veriler elde etmek mümkün olmaktadır.

Çocukta üç ay boyunca sıvı birikiminin sürmesi ameliyat gerektiren durumlar arasındadır. Ayrıca duyma kaybına neden olacak sıvının varlığı ve konuşmayı geciktiren sıvı da bunlardandır. Yaşanan kulak enfeksiyonlarının antibiyotiğe cevap vermediği durumlarda da vakit kaybetmeden ameliyat edilmesi gerekir. Kısa süreli ve uzun süreli tüpler bulunmaktadır. Kişinin sağlık durumuna göre hangisinin kullanılacağına doktor karar verir. Tüm bu bilgiler ışığında kulak tüpü ameliyatı son zamanlarda çok daha başarılı sonuçlar ortaya koyduğundan tavsiye edilmektedir.

kulak-tupu-bebeklerde-takilmasi

Kulak Tüpü Ameliyatı Neden Tavsiye Edilmektedir?

Cerrahi işlemle kulak zarına yerleştirilmiş olan tüpler metalden ya da plastikten yapılmıştır. Silindirin için boştur. Havalandırma tüpü gibi farklı isimleri de bulunur. Kalıcı sıvı birikimi bulunan çocuklar için kurtarıcı bir tedavidir. İşitme kaybının yaşanabileceği durumlarda önerilen bir işlem olarak karşımıza çıkar. Çocuğun konuşma gelişimine etkisi varsa önerilmektedir.

Hassas bir organ olarak kulak işlevini doğru bir biçimde sürdürmelidir. Bu ameliyatın çeşitli yararları vardır. Bunlar şunlardır:

 • Denge sorunlarının giderilmesi
 • Konuşma bozukluklarının önüne geçilmesi
 • Uyku problemlerinin çözülmesi
 • İşitme kayıplarının engellenmesi
 • İltihap sonucu oluşan davranış bozukluklarının sona ermesi
 • Orta kulak enfeksiyonunu tekrar geçirme riskinin azalması

Kulak tüpü ameliyatı farklı nedenlerden dolayı uygulanan bir operasyon olmakla birlikte üst düzeyde etkileri bulunan bir operasyondur. Bundan dolayıdır ki son zamanlarda bu operasyona yönelik farklı teknik yöntemler de devreye girmektedir. Esasında bu durum Kulak tüpü ameliyatı fiyatları konusunu da doğrudan etkilemektedir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Günümüz itibariyle Kulak tüpü ameliyatı fiyatları söz konusu olduğu zaman karşımıza birden fazla seçeneğin çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkan kulak enfeksiyonlarının pek çok değişik hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Erken teşhis edilirse çeşitli tedaviler uygulanır. Ancak önlem alınmazsa duyma kayıplarına yol açacak ciddi problemler baş gösterir. Teşhiste ilk olarak enfeksiyon tespiti ve ayrıntılı muayene önemlidir. Kulak tüpü ameliyatlarında fiyatlar uygulanacak prosedürlere ve hastanın durumuna göre farklılık gösterir.

Operasyon sonrasında hastanede birkaç saat tutulan hastalar çoğunlukla o gün kusma ve ağır yaşayabilir. Bu anestezi nedeniyledir. Operasyon sonrasında uçakla seyahat etmekte sakınca yoksa da ilk bir hafta bunun yapılması önerilmez. Ender olarak yaşansa da bazı durumlarda takılan tüp vasıtasıyla orta kulağa su kaçması yaşanabilir. Bu yüzden yüzme ve banyo işlerinde tıkaç kullanılır. Bütün bu bilgiler ışığında Kulak tüpü ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bir araştırma sürecine dahil olmanız; bu tarz işlemlerin ücretlerine dair daha kapsamlı bilgilere ulaşmanızı mümkün kılar. Ortalama olarak kulak tüpü ameliyatı fiyatı 2024 yılında 6.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir.

kulak-tupu-nasil-takilir

Kulak Tüpü Ameliyatında En Çok Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kulak tüpü ameliyatı sürecinde dikkatli davranmak şarttır. Ancak bu sayede operasyonlardan üst düzeyde bir fayda elde etmek mümkün olmaktadır. Her operasyonda olduğu gibi kulak tüpü ameliyatının da bazı riskler taşıdığı unutulmamalıdır. Özellikle operasyon sonrası dikkat edilecek pek çok husus bulunmaktadır. Bunlara yeteri kadar özen gösterilmediği takdirde istenmeyen bazı durumlar görülebilir. İşlemden dört saat kadar sonra sıvı besinlerin alımına başlanabilir. Dikkat edilmesi gereken besinlerin az az alınmasıdır. İkinci günde normal gıdalara geçiş sağlanır.

Hastalar yerleştirilmiş olan tüpün varlıklarını hissetmemekte ve rahatsız olmamaktadır. Günlük hayata herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz. Dikkat edilecek nokta su ile olan temaslardır. Kulaklara su kaçırmamak lazımdır. Kulak temizliğinde pamuklu çubukların kullanılmamasına da dikkat edilmelidir. Tüplerin kulakta kalma süresine bağlı olarak haftalık kontrollere gitmeniz gerekir. Zamanı gelmesine rağmen vücudun atmadığı tüpleri hekim alacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.