Kuranı Kerimde Hangisi Üzerine Yemin Edilmemiştir? Cevabı

Kuran-ı Kerimde Nelerin Üstüne Yemin Edilmiştir? Kuran-ı Kerim’de Üzerine Yemin Edilen Hayvanlar Neler?

1 Milyon Özel Gecesinde Kuranı Kerim’de hangisi üzerine yemin edilmemiştir?  sorusu 1 Milyon Özel programında soruldu. Kuranı Kerimde bir çok şey üzerine yemin edilmiştir.

 

A- Deniz
B- Güneş
C- Arı
D- Kalem

Kuran-ı Kerimde Denize üzerine Tür Süresinde Yemin Edilmiştir.

Tûr’a, yayılmış ince deri sayfalara düzenle yazılmış kitaba, “Beyt-i Ma’mur”a, yükseltilmiş tavana kabaran denize and olsun ki, şüphesiz Rabbinin azabı mutlaka gerçekleşecektir.


Kuran-ı Kerimde Güneşe Yemin Edilmiştir.

“Güneşe ve onun aydınlığına andolsun,” şeklinde Güneş üzerine yemin edilmiştir.


Kalem suresinde:

“Nûn. (Ey Muhammed) Andolsun kaleme ve satır satır yazdıklarına ki, sen Rabbin nimeti sayesinde, bir deli değilsin.” şeklinde kaleme yemin geçmektedir.


Kuranı Kerimde Hangisi Üzerine Yemin Edilmemiştir? Sorusunun Doğru Cevabı

Doğru Cevap: Arı

Bakalım yarışmacı Arı diyecek mi?

 

Kuranı Kerimde bir çok şey üzerine yemin edilmiştir.  Kuranı Kerimde Üzerine Yemin Edilenler Söyle;

Söküp çıkaranlara, andolsun; Yavaşça çekenlere, Yüzdükçe yüzenlere, Yarıştıkça yarışanlara, Gökyüzüne ve târıka (sabah yıldızına) yemin ederim. Hayır! Şafağa, yemin ederim ki, Burçlara sahip gökyüzüne, Sonra da ona iyilik ve kötülükleri ilham edene yemin ederim ki, Açılıp ağardığı vakit gündüze, Andolsun kuşluk vaktine Ve sükûna erdiğinde geceye ki, İncire, zeytine, Sina dağına, Ve şu emîn beldeye yemin ederim ki, Harıl harıl koşanlara, Hikmet dolu Kur’an hakkı için,Tozdurup savuranlara, Yükünü yüklenenlere, Satır satır yazılmış Kitab’a, Yayılmış ince deri üzerine, Yükseltilmiş tavana, Kaynatılmış denize (bunlara andolsun ki),Nûn. Kaleme ve (kalem tutanların) yazdıklarına andolsun ki, Hayır hayır (öğüt almazlar). Aya andolsun ki,Dönüp gitmekte olan geceye, Ağarmakta olan sabaha andolsun ki, Kıyamet gününe yemin ederim. Kendini kınayan , nefse yemin ederim (diriltilip hesaba çekileceksiniz). Gökyüzüne ve târıka (sabah yıldızına) yemin ederim. Andolsun Fecre, On geceye, Çifte ve teke, (her şeyi karanlığı ile) örttüğü an geceye Güneşe ve kuşluk vaktindeki aydınlığına Güneşi takip ettiğinde Ay’a, Onu örttüğünde geceye, Gökyüzüne ve onu bina edene,  Nefse ve ona birtakım kabiliyetler verene,

Yorumlar
  1. meh dedi ki:

    bence bursa doğrumu