Hayatın İçinden Haberler…

Rekabet Hukukunda Kartel Uyumlu Eylem Ne Demektir?

Rekabet Hukuku Nedir? Rekabet Yasası Nedir? Rekabet Hukukunda Kartel Uyumlu Eylem Ne Demektir? Rekabet Hukuku Hükümlülükleri

Rekabet Hukukunda Kartel Uyumlu Eylem Ne Demektir?
494
15 Haziran 2020 - 10:57

REKABET HUKUKUNDA KARTEL UYUMLU EYLEM NE DEMEKTİR?

Rekabet hukuku kapsamında sosyal refah için genellikle en sakıncalı ihlal türü olarak kabul gören karteller, münhasır bir mal veya hizmet pazarındaki rekabeti indirmek ya da kısıtlamak için bu pazardaki teşebbüsler arasındaki gizli veya açık sözleşmelere veya ilişkilere atıfta bulunur. Genelde ürün fiyatı, sunulacak ürün miktarı, pazar payları ve ürünün satılacağı bölgelerin belirlenmesi ile ilgili kartel anlaşmalarının en sık “kartel anlaşması” adı altında kurulduğu görülmektedir.

Rekabet otoritelerinin nedeni ve birincil önceliği olduğu belirtilen karteller, tüm yasal düzen açısından en ciddi rekabet ihlalleri olarak kabul edilmektedir. Nitekim kartellerin kendi varlıkları rekabeti olumsuz etkilerken, kartel üyeleri daha az üretim ve yatırımla daha fazla kar elde ederken, teşebbüslerin haksız kazancı tüketicilerin refah kaybına ve kaynakların verimsiz dağılımına yol açar. Bu nedenle, bu ihlallerin ulusal iktisada verdiği zararı ortaya çıkarmak için “en şiddetli rekabet ihlali” ve “rekabet hukukundaki en büyük kötülük” gibi çeşitli ifadelerle kartellere karşı küresel bir mücadele başlatan rekabet hukuku uygulayıcıları tüketicilere durumu tarif etmektedir.

Kartel uygulamalarını öteki rekabetçi ihlallerden ayıran nitelik, sadece ortaya çıkan hasarın büyüklüğü değil, aynı zamanda ihlalin tespit edilmesindeki zorluklardır.


REKABET YASASI NEDİR?

Rekabet yasası ve her geçen gün yeni iletişim araçları sunan teknolojik gelişmeler konusundaki farkındalığın artması, tüm suçlayıcı kanıtların teşebbüslerin hâkimiyeti ve kontrolü altında olduğu ve söz konusu durumun yarattığı bilgi asimetrisinin kartel organizasyonunu rekabet makamlarına karşı avantajlı tutum sergilemesine yol açmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara ek olarak, kartellerin karmaşık ve değişken bir yapıya sahip olması, tarafların, ihlalin süresi ve kapsamı gibi hususların belirlenmesini zorlaştırmaktadır.

Kanıt hiyerarşisinin en üst düzeyindeki kanıtlar, sorumlu ve yasa dışı davranışların belirlenmesinde hata riskini en aza indirir, böylece kanıt standardının seviyesi hakkındaki tereddütleri ortadan kaldırır. Bu çerçevede, birinci derece tarafların ifadelerine, iletişim ile ilgili ses ve video kayıtlarına ve kartel taraflarının konuşma ile ilgili oluşturdukları belgelere “güçlü kanıt” denmekte ve bu delillerin “yüksek standartlı delil” olduğu kabul edilmektedir.” Ancak, bu kanıt düzeyi ile kanıt elde etmek bir istisna haline gelmiştir. Çünkü yukarıda belirtildiği gibi, kartellerin sürekli kuralı “gizlilik” tir. Bu nedenle, kartel üyeleri “sessizlik yemini” altında hareket ederler ve kâğıt veya elektronik ortamda iz bırakmadan eylemlerine devam ederler.

Kartellerle ilgili birincil kanıt elde etmedeki zorluklar, rekabet otoritelerini uygulamada alternatif kanıt yöntemleri geliştirmeye itmiştir. Başlangıçta, anlaşma kavramının geniş yorumu ilkesi benimsenmiştir, ancak irade anlaşmasının belirlenmesinde karşılaşılan sorunlar nedeniyle, uyumlu eylem kavramı geliştirilmiş ve rekabeti sınırlayan her türlü işbirliği rekabet hukuku kapsamına alınmıştır. 

Kartellerin kanıt ve kanıtlarının elde edilmesi sürecinde yaşanan zorlukların bir başka görüşü, ikincil kanıtların kanıt olarak ağırlık kazanmasıdır. Ceza hukuku tarafından delil sağlamak için öngörülen geniş yetkilerin kullanılamadığı sistemlerde, çoğunlukla delil elde etme güçlükleri nedeniyle daha az ispat delili temelinde karar verilir. Belirtilen durum karşısında, kartellere uygulanan yaptırımın yüksekliği dikkate alındığında, mevcut kanıt standardının seviyesi, uygulamadaki araştırmanın muhatabı olan yazarlar ve teşebbüsler tarafından çeşitli eleştirilere maruz kalmaktadır. Doktrinde yazarlar; benzer şekilde, ekonomik kanıtların kullanımı, elektronik kanıtların ve kişisel ifadelerin güvenilirliği, değerlendirme sürecinde kullanılan yöntemlerin temel hak ve özgürlükler üzerindeki etkisi, kanıt ispatını etkileyen faktörlerin nasıl belirlenmesi gerektiği gibi tartışmalar da yapmışlardır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN


    Reklam Şikayet ve Bilgi İçin
    WhatsApp Hattı: 0 505 336 85 77 / Whatsapp Hızlı İletişim
    Sitemiz , hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde kullanıldığını veya yasal haklarının çiğnendiğini düşünen kişiler, hak sahipleri veya meslek birlikleri; korkmazhaber34@gmail.com e-posta adresinden veya "İletişim" bölümünden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerine ulaştırılan talep ve şikayetler incelenecek ve şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden tamamen kaldırılacaktır.
    saç ekimi /istanbul saç ekim merkezleri

    web counter free