Yeni Otoban Gişeleri Arası Hız Limiti Süreleri (Hız Koridoru Uygulaması)

1 Temmuz 2017 İtibariyle Hız Koridoru Uygulaması Başladı. Gişeler Arasındaki Mesafeye Göre Süreler Belirlendi? Gişeler arası Süre Kaç Dakika? Hız Koridoru Uygulama Süreleri Neler? Otoyol Hız Sınırları ve Hız Koridoru Süreleri Neler? Otoban Hız Koridoru Süreleri? Tüm Ayrıntılar Haberimizde…

1 Temmuz 2017 itibariyle İstanbul ve Bir çok otoyolda hız limiti uygulamasına geçildi. Öncelikle hız koridoru nedir bunu açıklayalım. Hız koridoru gişeden geçerken okuttuğunuz HGS veya OGS süresi ile bir sonraki gişeden okunan HGS veya OGS arasındaki süre. Bu süre standart hız limitlerine göre belirlendi. A Gişesi ile B gişesi arası 120 Km ise sizin bu 2 gişe arasını 1 saatten önce geçmemeniz gerekmekte. 59 dakikada bile gişeden geçseniz plakamıza ceza yazılacak.Cezalar hız ihlali şeklinde isimlendirilecek. Kısacası artık Otoyollarda hız limitlerine kesinlikle uymak gerekiyor. Hız süreleri dakika olarak ayarlanmaktadır.

4 Temmuz Güncelleme: Tüm uyarılara rağmen ilk 3 günde 1.5 milyon araçtan 6.000 tanesine yeni hız koridoru uygulaması nedeniyle ceza kesilmiştir.

9 Temmuz Güncelleme: 8 Günde 25.000 Araca Gişeler Arası Hız Koridoru cezası kesilmiştir. Lütfen Arkadaşlarınızı ve Çevrenizi haberimizi paylaşarak uyarınız. 

Peki bu durumda neler yapılabilir. Öncelikle çok hızlı gittiğinizi düşünüyorsanız kesinlikle gişe yakınlarında emniyet şeridinde bekleyebilirsiniz yada en yakın mola yerinde bir çay içip yolunuza devam edebilirsiniz. Otoyollarda 120 Km hızı geçmediğiniz sürece hız koridoru konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.

hiz-koridoru-uygulamasi-hiz-radari-sureleri

Kesilen cezalara ihbar süresinden itibaren 15 gün içinde itirazda bulunabilirsiniz.

Gelelim 2022 Gişeler Arası Hız Koridoru Süre Aşımı Cezalarına;

Hız Koridoru uygulamasında Gişeler arasında sürenin %10 ile %30 arasında aşılması durumunda 427 TL
15 gün içerisinde ödenirse %25 daha az ödeyebiliyorsunuz 10 Ceza Puanı
Hız koridorunun Gişeler arasındaki süre %30 ile %50 arası aşılırsa 886 TL ceza kesilecek.
Hız koridorunun Gişeler arasındaki süre %50 üzeri aşılırsa 1821 TL ceza kesilecek.
15 gün içinde ödenirse yine %25 indirimli şekilde ödeme yapabilirsiniz. Ceza Puanı 15

otoban-hiz-koridoru

Hız Koridoru Uygulaması Hangi Otobanlarda Geçerli?

Ankara – İstanbul Otoyolu
İstanbul – Edirne Otoyolu
İzmir – Aydın Otoyolu
Niğde – Şanlıurfa Otoyolu
Adana – Mersin Otoyolu
Adana – Şanlıurfa Otoyolu

Yeni Radar Sistemi Süreleri:

Aşağıdaki rakamlar binek araçlar için hazırlanmıştır. Azami Hız 140 Km. Ceza yememeniz için aşağıdaki sürelerin maksimum %10 fazlasını geçmemeniz gerekmektedir.

İstanbul Ankara Arası 450 Km : 3 Saat 45 Dakika
İzmir Aydın Arası 84 Km : 43 Dakika
Seferihisar Gişeler – Çeşme Gişeler Arası 56 Km : 28 Dakika
Niğde Şanlıurfa Arası 536 Km : 4 Saat 28 Dakika
Niğde Mersin Arası 182 Km : 91 Dakika
Adana Mersin Arası 83 Km : 41 Dakika
Adana Şanlıurfa Arası 312 Km : 156 Dakika
Adana İskenderun Arası 85 Km : 42 Dakika
Mahmutbey Gişe – Edirne Son Gişe Arası : 1 Saat 55 Dakika
Mahmutbey Gişe – Silivri Gişe Arası 55 km : 28 Dakika
Anadolu Gişesi – Akıncı Gişesi Arası : 3 Saat 10 Dakika
Anadolu Gişesi – Adapazarı Gişesi Arası 122 Km : 61 Dakika
Samandıra Gişeler – Gebze Gişeler Arası  : 17 Dakika
Mahmutbey Gişeler – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Arası : 30 Dakika

otoyol-hiz-koridoru-sureleri

Araçların Otoyol Yasal Hız Limitleri

Otomobil: 140 Km
Minibüs : 110 Km
Otobüs : 110 Km
Kamyonet : 100 Km
Kamyon : 100 Km
Motorsiklet : 100 Km

Yukarıdaki yasal limitler üst sınırdır. Hesaplamalar bu sınırlar üzerinden yapılmıştır.

Yorumlar
 1. Olcay dedi ki:

  %10 koyunca hız 132km yapar. 132 km üstünden hesaplama yapmak daha makul gibi 🙂

 2. mustafa berkan biçer dedi ki:

  birçok site google dan direkt iller arası mesafeyi dikkate alarak hesaplama yapmış ancak bu hesaplama, gişeler arası mesafeye göre yapılmalıdır. ortada birçok bilgi kirliliği var ve birçok sitede verilen süreler yanlış hesaplanmış. larayolları genel müdürlüğünün sayfasında otoyolların gişeleri arasındaki mesafelere ulaşılabilmektedir. basit bir matematik hesabıyla kaç dakikada o yolun katedileceği bulunabilir. örneğin Mersin – Adana arası otoban gişeleri arası 83 km değil 49 km dir. bu mesafe ise 120 km hızla 24.5 dakika sürecektir. kısacası iki gişe arası mesafeyi ikiye bölerek süre hesaplanabilir.

 3. Ekrem dedi ki:

  Gişeler arası hız koridoru uygulaması bence güzel. Kazalardan bıktık artık. Bir hız sınırı vardır bu hızda gidilmeli. Karayollarının otoyol hız sınırı uygulamasını destekliyorum. Haberi yapamadan teşekkürler. Birtek sizde bu kadar düzgün anlatılmış.

 4. Tanju dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler… Karayolları genel müdürlüğünde çalışıyorum. Gişeler arası dakikalar doğru hesaplanmış. Zaten verilen dakikalarında %10 u kadar geçerseniz ceza yok. Aklınıza takılan sorular varsa yazın. Cevaplayabilirim.

  1. Ayhan oztaskan dedi ki:

   Tanju Bey bugun izmir Aydın otoyolunu 118 km sabit hızla ( selatin tunelinde 80 km sabit hizla) gecerek 47 dakikada giselerden gectim bu durumda ceza yeme ihtimalim nedir acaba ?

   1. Tanju dedi ki:

    Herhangi bir ceza söz konusu değildir. Hız koridoru için 132 km üzerinde gitmeniz gerekiyor.

    1. Fatih toygar dedi ki:

     Tanju bey aracım wolkswagen caddy ruhsatda komyonet diye geçiyor hız limitinde binek araçlara göre kullanıyprum bu hız koridorunda binek araç hız limitlerinde gitmem halinde ceza yemem söz konusumu ilginiz için teşekkürler

  2. Serkan Buz dedi ki:

   Tanju bey merhaba.Osmangazi köprüsünde de hız koridoru uygulaması ver mıdır.Bir de İstanbul Gebze gişelerden Adapazarı gişelerine kaç dakikada ulaşılması gerekmektedir.Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

   İyi çalışmalar dilerim.

  3. Hakan dedi ki:

   Merhabalar gişelerden geçiş hızımız önemli mi illa 30 la mi gecmemlz lazım

   1. Tanju dedi ki:

    Gişelerden geçişlerde herhangi bir hız kontrolü şimdilik yapılmamaktadır. Fakat güvenliğiniz için 50 km altında geçiş yapmalısınız

  4. Onur dedi ki:

   Selam iki gişe.arası süre.hesaplamasını nası yapıyoruz örnek yüz.km lik mesafeyi 70 ım hızla kaç dakikada geçmek lazım ve bunun hesabı nasıl yapılıyor

  5. Mansur beyaz dedi ki:

   Abicim benim kullandıgım araç N1G hız sınırı 95 bizim hız koridorunda km/dakika hesaplamasıda 120km/h dan mı yapılıyır bi el atsan sana zahmet avil yrdım lazım.?

 5. Mehmet dedi ki:

  Hız koridoru uygulamasını faydalı buluyorum… Hergun onlarca kişi ölüyor. 120 km hız neyinize yetmiyor. Gişeler arası hız limitleri kesinlikle devam etmeli.

 6. mehmet dedi ki:

  Tanju bey slm. size zahmet Adana-Mersin otoyolu kaç km ve bunu kaç dakikadan önce geçmemek gerektiğini yazarmısınız teşekkürler.

 7. Mümin toprak dedi ki:

  Istanbul edirne arası olan hız limiti uygulamasında örneğin çerkezköy den giriş yapılıp silivri den çıkış yapıldığında gecerlimidir. Yoksa sadece edirne iki şehir arası mi geçerlidir

  1. Ekrem Yılmaz dedi ki:

   Merhaba otoyol gişeler arası hız limitleri geçtiğiniz 2 gişe olarak hesaplanır. Yani çerkezköyden giriş yaptınız Silivri gişesi arası hesaplanacaktır.

   1. mertcan cambaz dedi ki:

    merhaba banada bi konuda yardımcı olabilir misiniz sabit radara yakalandım hız limiti aşımı sebebiyle araba benim üzerime değil cezayı daha almadım fotoğrafta gönderiyolar mı hız limiti aşımında ?

 8. ali kaçar dedi ki:

  merhaba tanju bey 50km hız limitini aştım şehir içinde sabit radar yakaladı fotoğraf gönderiliyor mu cezayla birlikte ?

 9. ahmet araç dedi ki:

  evet aynı sorun bendede var sabit radarda hız limitini aşarak yakalandım araba babamın üzerine eve fotoğraf gelir mi yardımcı olabilcek kimse var mı lütfen ?

 10. Oğuz akın dedi ki:

  Otoban hız sınırı 132 km. Bence çok az altimizdaki arabanın kadranı 300 km . Ve yollar çok iyi. Bunun en azından 160 olması gerekiyor. Otoban hız koridoru bence gerekli ama yükseltilmesi gerekiyor.

 11. Süleyman Çiftçioğlu dedi ki:

  Şanlıurfa dan Ankara’ya 9saat36 dakika 8 saate ulaşırsak 1 saat 36 dakikada otoban tesislerinde beklesek ceza kesermi